Bitcoin (BTC) Madenciliği İçin Kullanılan Elektrik Ölçüsü İsveç’i Geride Bıraktı

Yapılan son hesaplamalara nazaran, Bitcoin (BTC) madenciliği için kullanılan elektrik ölçüsü, tüm İsveç’in kullandığı elektrik ölçüsünden daha fazla. Bitcoin madenciliği, dünyadaki çevrecilerden reaksiyon görmeye devam ediyor.

Yeni araştırma raporuna nazaran, bedel yükseldikçe yeni Bitcoin’lerin çıkarılması için daha fazla güce gereksinim duyuluyor. Bitcoin şu sıralar 60 bin dolar düzeylerini zorluyor. Bu durum yatırımcılar için epey düzgün olsa da, çevreciler bu durumun doğayı berbat etkilediğine inanıyor.

Çevreciler bu mevzuyla ilgili birçok örnek sunmaktan da geri kalmıyorlar. Bitcoin madenciliği için kullanılan elektriğin İzlanda ve Arjantin’in kullanmış olduğu elektrikten daha fazla olduğu daha evvel belirtilmişti. Hollandalı ekonomist Alex de Vries’e nazaran Bitcoin madenciliği için gereken elektrik, yalnızca son dört yıl içerisinde 78 terawatt saatten (TWH) yaklaşık 101’e yükseldi.

Bitcoin madenciliği ile ilgili en büyük sorunlardan bir tanesi, madencilik süreçlerinin nerede ve ne halde yapıldığı ile ilgilidir. Dünyadaki madencilik faaliyetlerinin en büyük kısmı Çin üzerinde gerçekleştiriliyor. Buradaki temel sorun, madencilik için kullanılan bu gücün fosil yakıtlar ile üretilmesidir. Aslında öteki ülkelerdeki birçok madencilik çiftliği, tabiat dostu hidroelektrik güçlerinden faydalanarak, madencilik süreçlerini tabiata ziyan vermeden gerçekleştirebiliyorlar.

Jack Dorsey üzere birçok kripto para savunucusu, nihayetinde Bitcoin ve kripto para madenciliğinin büsbütün etraf dostu formüller ile destekleneceğine inanıyor. Fakat şimdilik bu durum çok mümkün görünmüyor. Finans müellifi Frances Coppola, son açıklamasında şu tabirleri kullandı.

“Bitcoin sanayisinin, Bitcoin’in güç kullanımının bir sorun olduğu ile ilgili bir şey yapmak bir yana, şimdi kabul bile etmiş değil. Bu tavrın, kesime uygunluk getireceğini düşünmüyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir