Cardano (ADA) Kurucusu, Twitter’la Girdiği Çabadan Galip Çıktı

Cardano (ADA) kurucusu Charles Hoskinson, Twitter ile girdiği gayretten galip çıktı. Yıllar süren gayretin akabinde Hoskinson, mavi onay rozeti almayı başardı.

33 yaşındaki matematikçi, tanınan toplumsal medya ağında yıllardır hesabını doğrulamaya çalışıyor. Dolandırıcı hesapların dahi doğrulandığını söyleyen Hoskinson, Nisan 2018’de Twitter’a sert tenkitlerde bulunmuştu. Şahsî olarak Twitter CEO’su Jack Dorsey ile bağlantıya geçmesine karşın hesabını doğrulamayı başaramadı.

“Cevap hayır. Görünüşe nazaran Twitter doğrulanmış bir hesabı hak etmediğimi düşünüyor.”

Takipçi sayısı artmaya devam ettikçe, Twitter’dan da bu mevzu ile ilgili rastgele bir atılım gelmedi ve doğrulama süreci de gizemini korudu. Hoskinson’ın bu atakları, 16 Mart’ta Twitter’ı kullanmayı bırakacağını söylemesiyle doruk noktasına ulaştı. Hoskinson şunları söyledi:

“Doğrulanmanın bir yolu yoksa, Twitter’dan ayrılmayı düşünüyorum. Dolandırıcılık problemlerini çözmenin tek yolu bu üzere görünüyor. Twitter konusunda hayal kırıklığına uğradım. Sahtekarlık ve dolandırıcılığı umursamıyor üzere görünüyor.”

Sonunda doğrulanmayı başardıktan sonra Hoskinson, Dorsey’i Robert Redford’un gülümseyen ve onaylayarak başını sallayan bir göğüs ile etiketledi.

Küçük Bir Adım

Hoskinson, büyük egosu ve iğneleyici tweet’leriyle bilinmesine karşın, hesabını doğrulamaya çalışmasının nedeni nüfuz ve gösterişle ilgili değil. Hoskinson uzun vakittir kendisini taklit ederek ADA sahiplerini dolandırmaya çalışan düzmece hesaplarla boğuşuyor.

Hoskinson, kripto para dolandırıcılıklarını büsbütün ortadan kaldırmanın “uzun bir yol” olduğunu söylüyor:

“Bugün küçük ancak çok manalı bir adım atıldı lakin kripto para dolandırıcılığı için önümüzde uzun bir yol var. Onlarla çaba etmek için bir sanayi olarak yapacak çok işimiz var. Bu mevzuyu gündeme getirmede bana yardımcı olan herkese teşekkürler!”

Lakin bu mavi onay rozetine de dikkatle yaklaşılması gerekiyor. Güvenlik araştırmacısı MalwareHunterTeam’e nazaran, kripto para dolandırıcılığı gerçekleştirmek üzere Tesla CEO’su Elon Musk üzere görünen, mavi onay rozetli ele geçirilmiş hesaplarda büyük bir artış oldu.

Geçtiğimiz Şubat ayında dolandırıcılar, Ethereum dolandırıcılığı gerçekleştirmek için Belçika güç bakanının hesabını ele geçirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir