Non-Fungible Token (NFT) Dünyasına Girmek İçin 3 Neden

Blockchain ve kripto para dünyası neden bu kadar çok insan tarafından ilgi görüyor? Klasik finans dünyasına kıyasla şimdi bir bebek; ayakları üzerinde biraz istikrarsız, hala büyüyor ve bir şeyleri anlamaya çalışıyor. Tekrar de gelişmesini izlemek, içine düştüğü yeni alemleri ve olasılıkları keşfetmek, klâsik kuralları ve pürüzleri yakıp yıktığına şahit olmak heyecan verici.

Ve son vakitlerde, giderek daha fazla insan, bilhassa heyecan verici, nispeten yeni bir trendin farkına varmaya başlıyor: non-fungible token’lar (NFT’ler).

Blockchain ve kripto para ünitelerinin ortaya çıkışı, paha transferini herkes için her yerde erişilebilir hale getirmenin kapılarını açtı. Akabinde, merkezi olmayan finans olan DeFi 2020’de sahneye çıktı. Ansızın, blockchain teknolojisi ticaret ve sigortadan tasarruflara, kredilere ve daha fazlasına kadar daha karmaşık finansal kullanım durumlarına yanlışsız genişledi. İnanılmaz derecede yıkıcı ve sınırsız potansiyele sahip olan DeFi’ın 2020’deki en büyük çılgınlık haline gelmesi şaşırtan değil.

Lakin büyük çoğunluk gözlerini DeFi üzerinde tutarken, gölgelerde parlayan bir alan daha var. NFT’ler, dijital yahut öteki türlü bir varlığın tokenize edilmiş versiyonlarıdır. Koleksiyon, sanat yapıtı yahut emlak üzere değişmeyen varlıkları temsil ediyorlar: Dünyadaki eşsiz ve ender olan öğeler.

Onları özel ve cazibeli kılan da budur. Para üniteleri, ister klâsik fiat para üniteleri ister Bitcoin yahut stablecoin üzere kripto para üniteleri, değiştirilebilirdir. Cebinizdeki bir dolarlık banknot, eşinizinki ile değiştirilebilir, bir Bitcoin öteki bir Bitcoin ile rastgele bir paha kaybı olmaksızın takas edilebilir. Lakin NFT’ler farklıdır, iki NFT tam olarak tıpkı eşsiz özellikleri ve öznitelikleri paylaşmadığından, onları değiştirilebilir varlıklarla birebir biçimde takas edemezsiniz.

CryptoKitties isimli Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilen bir oyun, sanal kedileri toplamak, takas etmek ve hatta yetiştirmek için yüzlerce kişiyi kışkırttığında NFT’ler birinci şöhret yükselişlerini 2017’de yaşadılar. Oyundaki hiçbir kedi birebir değil ve oyun milyonlarca doları hareket ettirecek ve binlerce yeni başlayanları dahi kripto dünyasına çekecek kadar cazipti. CryptoKitties patlamasından sonra NFT pazarı dingin kaldı, lakin 2020’nin ikinci yarısında süratle yükselmeye başladı ve bu ortada, 66.850 dolara satılan Paris Saint-Germain’in blockchain tabanlı kartı Kylian Mbappé üzere rekor satışlara ulaşan projeler görüldü.

NFT kullanım durumları ayrıyeten çeşitli varlıkları içerecek biçimde büyümüştür: sanal koleksiyonlar, oyun öğeleri, dijital sanat yapıtları, aktiflik biletleri, emlak, kimlik evrakları, sertifikalar ve daha fazlası. Pekala bu eşsiz ve az varlıkların gerçek dünya ve simge haline getirilmemiş sürümleri yerine neden NFT’lerle uğraşasınız ki? Üç neden: özgün olduklarını kanıtlayabilirler, sahiplik sağlayabilirler ve devredilebilirler.

1. Özgünlük

NFT’lerin standardizasyonu ve akıllı mukavelelerinin detaylı özellikleri, her birini eşsiz bir biçimde tanımlanabilir ve gerçek kılar. Kullanıcılar, var olan her NFT’den sırf bir tane olduğunu bilirler, bu nedenle kopyalanamazlar ve dolandırıcılık ihtimali yoktur. Blok zinciri teknolojisinin şeffaflığı tıpkı vakitte gerçekliği doğrulamanın ve kanıtlamanın mümkün olduğu manasına gelir.

Sahtecilik ve dolandırıcılık, sanat yahut lüks markalar üzere birçok dal için büyük bir sıkıntıdır, lakin “NFT’leri güçlendiren blok zincirleri sahteciliği durduruyor ve alıcılara, ödedikleri kadarını alacaklarına dair itimat veriyor.”

2. Mülkiyet

Blockchain teknolojisi, insanların kendilerine ilişkin olana sahiden sahip olmaya başlamalarını sağlar. Burada, NFT’lerin akıllı mukaveleleri ve ilgili haklar nedeniyle sadece varlığın sahipleri tarafından süreç görebileceğini ve devredilebileceğini belirtmek gerekir. Bu, NFT’yi veren kuruluşun bile sahibinin müsaadesi olmadan NFT’yi kopyalayamayacağı yahut devredemeyeceği manasına gelir.

Oyuncular, Fortnite’ın kozmetik karakter görünümlerinden World of Warcraft’ın altınlarına kadar yıllarca sanal para üniteleri ve varlıkları takas ettiler. Lakin klasik bir oyunda, sanal dünyada hiçbir şeye sahip değilsiniz zira iktisadı sırf kapalı bir pazarda var.

Programın lisansına sahip olmak için 60 dolar harcamış, onu bir ay boyunca oynamış, oyunu bitirmiş ve sonra öteki hiçbir şey yapmadan sistemden kaldırmış olabilirsiniz. Başka bir deyişle, oyun içi para ünitesini yahut öğeyi prestiji para üniteleriyle takas edemezsiniz ve nitekim sahibi olmadığınız için onu öteki bir oyuna da geçiremezsiniz. Ancak blockchain oyunları dünyasında, cüzdanınızdaki tüm oyun içi varlıklara (NFT’ler şeklinde) sahip olursunuz ve birden fazla oyunda onlarla ticaret yapabilir, savaşabilir yahut yarışabilirsiniz.

Büyülü bir kılıç, kostüm yahut para ünitesi olsun, tüm bu varlıkların sahipliği ve denetimi sizdedir.

3. Aktarılabilir

NFT’ler merkezi olmayan bir yapıya sahip olduğundan, merkezi bir kart veren kuruluşa gerek yoktur ve transferi çok daha kolaydır. Kullanıcıların, süreci yavaşlatabilecek yahut karmaşıklaştırabilecek üçüncü şahıslar olmadan, müsaadesiz eşler ortası etkileşim, ticaret ve uzman pazar yerlerine dalmalarına imkan tanır.

Üstteki oyun örneğini takiben, NFT’ler klasik oyunlarda münhasırlık meselesini çözer, zira varlıklar farklı blok zinciri oyunları ortasında kullanılmak üzere kolay kolay aktarılabilir. Bir oyunda oluşturduğunuz yahut satın aldığınız varlıklar oyun şirketi yerine size ilişkin olduğundan, bunlar farklı dünyalar ortasında aktarılabilir ve bir oyundan başkasına geçirilebilir.

Sonuç

NFT’ler heyecan verici ve ilgi caziptir zira paradan daha fazlasıdır. Tutkuyu yahut eğlenceyi tetikleyen öğeleri toplama beşerler için değerlidir: Koleksiyon üzere. Özel ve az bulunan eşyaları temsil ettikleri için caziptirler, lakin sahiplerinin eşyaların orjinal olduğunu, hakikaten kendilerine ilişkin olduğunu ve basitçe devredilebileceğini bildikleri için daha fazlasını söz ederler. NFT’ler, gerçek dünya ve sanal varlıklar için geniş bir mümkünlük yelpazesi sundu ve yaratıcılar için fırsatlar ve oyun, sanat, spor ve teknolojide yeni gelir akışlarının kilidini açtı.

Mevcut kripto pazarı, yüklü olarak Bitcoin ve kripto para ünitesi ticareti ve madenciliği etrafında dönüyor. Lakin kitlesel benimsenmeyi teşvik etmek için bu alandan uzaklaşılması gerekiyor. NFT’ler, bireylerin kalplerini ve zihinlerini ele geçirme ve onları değiştirilebilir para ünitelerinin yapamadığı bir formda blok zinciri alanına yerleştirme kapasitesine sahip oldukları için bunu körüklüyor.

Yeni kullanıcıları cümbüş ve rekreasyon kanalları aracılığıyla kripto para dünyasına tanıtıyor ve onlara bu dünyadaki blockchain teknolojisini ve ademi merkeziyetçiliği kolaylıkla anlatıyor. Öyleyse, kripto para dünyasının şimdi tam manasıyla girmeye hazır değilseniz, evvel NFT kısmından başlamaya ne dersiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir