Dünyanın En Eski Merkez Bankası, Dijital Para Ünitesi Testini 2022’ye Kadar Uzattı

Riksbank (İsveç Ulusal Bankası), önümüzdeki yıla kadar potansiyel bir e-krona dijital para ünitesi üzerinde Accenture ile çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Dünyanın en eski merkez bankası olan İsveç’in Riksbank’ı, potansiyel bir merkez bankası dijital para ünitesi (CBDC) için pilot projesini 12 ay daha uzatacak.

Yapılan basın açıklamasına nazaran, profesyonel hizmetler firması Accenture’un takviyesiyle yürütülen proje Şubat 2022’ye kadar sürecek. Riksbank, merkez bankası tarafından çıkarılan e-krona için “nakiti tamamlayıcı bir öge olarak” teknik bir tahlil geliştirmeye devam edeceğini ve temel emelin bankanın teknoloji hakkındaki bilgisini artırmak olduğunu söyledi.

2021 için kurum, performans ve ölçeklenebilirliğe odaklanarak potansiyel dijital para ünitesini geliştirmeye devam edecek. Çevrimdışı fonksiyonların test edilmesi ve harici iştirakçilerin test ortamına getirilmesi de masada. Proje, İsveç’in ticari bankacılık dalından, bağımsız bir CBDC’nin uygulanabilirliği ve bunun tüm bankacılık sistemini nasıl etkileyeceği konusunda kimi kaygıları ortaya çıkardı.

Geçen yıl merkez bankasından hükümete yönelik güçlü lobi çalışmalarına karşın e-kronun ihracı konusunda sonuncu bir karar çıkmadı. Fakat klâsik nakit kullanımının azalmasıyla birlikte İsveç CBDC’ye geçiş yapmayı düşünüyor.

Bununla birlikte, açıklamaya nazaran, dijital para ünitesinin sonuncu tasarımı ve altında yatan teknolojiyle ilgili soru işaretleri hala devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir