Bitcoin (BTC) ve Altın Neden Portföyünüz İçin Birlikte Çalışabilir?

Bitcoin (BTC) bir kıymet saklama aracı ve dijital altın olarak görülüyor. Birebir vakitte ABD dolarına karşı müdafaa sağlıyor. Bilhassa ABD dolarının zayıflaması ve Bitcoin’in pahasının artması, altının Bitcoin’e karşı müdafaa sağlamasına imkan sağlayabilir.

Elon Musk, Bitcoin’e yatırım yaptığından beri Bitcoin’e talep patladı. Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık Bitcoin alımı, tarih boyunca görülen en yüksek düzeye çıkardı. Yüksek volatiliteyle birlikte getirilerdeki artış, birçok yatırımcıyı endişelendirirken Newcress Mining CEO’su Sandeep Biswas, şunları söyledi:

“Eğer kripto para yatırımcısıysanız, portföyünüze altın eklemeyi düşünmelisiniz.”

Altın ve Bitcoin’in dünya genelindeki trendlere karşı muhafaza sağlaması ve Bitcoin’in bedelinin patlaması, kripto parayı birçok kişi için kıymetli hâle getirdi.

Bitcoin ve altındaki korelasyonun azalmasındaki neden piyasada artan volatiliteden kaynaklanabilir.

Üstteki grafik, 2020 sonundaki korelasyonun yüksek olduğunu, ancak 2021 başındaki Bitcoin fiyat artışı sonucu münasebetin azaldığını gösteriyor: 0.1329’dan -0.0089’a düştü. Korelasyondaki düşüş altını Bitcoin’e karşı âlâ bir alternatif yapıyor. Biswas altının Bitcoin’e karşı hedge olarak kullanılabileceğini belirtiyor.

Bitcoin ve altının bir arada oluşundan hiçbir kuşku yok. Korelasyonda azalma olmasına karşın, ortalarındaki alaka vakitle artıyor. Fakat, Bitcoin ve altın ortasındaki volatilite paylaşılabilir mi?

JP Morgan & Chase analistleri, Bitcoin ve altındaki volatilitenin yaklaşmasının yakın vadede oluşmayacağına inanıyorlar. Nedenleri ise kullanıcıların yatırım tercihleri olarak belirtildi. Bitcoin’in altın ile yarışı için, Bitcoin’in piyasa kıymetinin en az 4 katı olması lazım, yeniden de volatilitenin Bitcoin’den altına gerçek kayması anca uzun vadede gerçekleşebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir