St. Louis Federal Bankası Araştırması: Merkeziyetsiz Finans (DeFi), Heyecan Verici Fırsatlar Sunuyor

St. Louis Federal Bankası, Bitcoin’in (BTC) yasal statüsü şimdi belirli değilken merkeziyetsiz finans (DeFi) üzerine rapor yayınladı.

ABD’deki 12 federal bankadan biri olan St. Louis Federal Bankası, DeFi hakkında ayrıntılı ve önyargısız bir rapor yayınladı. Araştırmacılar, genel olarak DeFi alanındaki potansiyel hakkında optimist.

DeFi Cinslerinden Bahsedildi

Basel Üniversitesi finansal teknolojiler (fintech) profesörü Fabian Schar’ın kaleme aldığı raporda DeFi, dünya genelinde blockchain tabanlı bir altyapı olarak tanımlandı. Schar’a nazaran DeFi beş farklı husus başlığında sıralanıyor: menkul değerler, protokoller, uygulamalar, toplam büyüklükler ve kontratlar.

Ethereum, token’lar ve merkeziyetsiz borsalar (DEX) üzerindeki hakimiyetini koruyor. Diğer kullanım alanları ise merkeziyetsiz borç verme platformları, merkeziyetsiz türev ekosistemi ve menkul değerlerin idare araçları olarak bahsedildi.

Riskler ve Potansityel

Araştırmada DeFi enstrümanlarının günümüzdeki ekonomik enstitülere sayısız fırsat sunacağı yazıyor. Raporda, DeFi protokollerinin ulaşılabilirlik, şeffaflık ve verimliliği artırdığı söz ediliyor.

Analistlere nazaran DeFi ekosistemi, bozulmama konusunda çok avantajlı duruma sahip. Lakin DeFi protokolleri operasyonların güvenilirliği, yasa dışı aktiviteler ve dışsal data yayını konusunda hazırlıksız konumdalar.

Kısaca, araştırmacılar DeFi protokollerinin çağdaş finansta inanılmaz tesire sahip olacağından bahsetti:

“DeFi finans bölümünde paradigma değişikliği yaratacak ve daha açık, süratli ve şeffaf bir altyapı oluşturacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir