Merkez Bankası’ndan Kripto Para Kararına Ait Açıklama Geldi

Türkiye Cumhuriyet Merkezi Bankası (TCMB), bu gece Resmi Gazete’de yayınlanan kripto varlıkların ödemelerde kullanılmamasına yönelik yönetmelikle alakalı açıklama yaptı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

TCMB tarafından yapılan açıklamada bu kararın neden alındığı vurgulandı. TCMB, kripto para üniteleri için rastgele bir düzenleme ve kontrol sistemi olmamasının kıymetli riskler barındırdığını vurgulayarak, şu sözleri kullandı:

“Kripto varlıklar merkezi bir muhatabın bulunmaması, piyasa kıymetlerinin çok oynaklık göstermesi, anonim yapıları nedeniyle yasadışı faaliyetlerde kullanılabilmesi, cüzdanların çalınabilmesi yahut sahiplerinin bilgileri dışında adapsız olarak kullanılabilmesi ile süreçlerin geri dönülemez nitelikte olması üzere nedenlerle ilgili taraflar açısından kıymetli riskler barındırmaktadır.”

TCMB, üstte bahsi geçen risklere atıfta bulunarak, kripto para ünitelerinin mağduriyetler yaratabileceğini açıkladı. Merkez Bankası’nın açıklamasının geri kalanında ise şu tabirler kullanıldı:

“Son periyotta, kelam konusu varlıkların ödemeler alanında kulanılmasına ait çeşitli teşebbüslerin oluşmaya başladığı gözlenmiştir. Bu varlıkların ödemelerde kullanılmasının, üstte bahsedilen sebeplerle sürecin tarafları açısından telafisi mümkün olmayan mağduriyetler yaratma ihtimali bulunduğu ve bu alanda mevcutta kullanılan usul ve araçlara karşı inanç zaafiyeti meydana getirebilecek ögeler içerdiği bedellendirilmektedir. Bu kapsamda, 1211 sayılı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu ile 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Değer Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanunda yer alan yetkiler çerçevesinde ‘Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik’ yürürlüğe konulmuştur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir