Türkiye’de Aracı Kurumlar Kripto Para Piyasasına Girmek İstiyor

Bloomberg HT’nin edindiği bilgilere nazaran Türkiye’de şu anda yaklaşık 15-20 aracı kurum, kripto para piyasasına girmek istiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Edinilen bilgilere mevzuyla ilgili açıklamalarda bulunan kripto para ve aracı kurum dalından 5 üst seviye yönetici, birtakım firmaların işçi ve teknik çalışmalar başta olmak üzere çeşitli hazırlıklar sürdürdüğünü tabir etti.

Sermaye Kuralı Gelebilir

Bilindiği üzere ülkemizde kripto para piyasasında şimdi bir regülasyon olmadığı için öncelikle düzenleyici otoritelerin bu alanda gerekli düzenlemeleri yapması gerekiyor. Kaynaklar, kripto para işine girmek isteyen kurumların bu tarafta lobi faaliyetleri sürdürdüğünü söz ediyor. Hülasa kurumlar regülasyonlarla alanında da çeşitli çalışmalar yürütülmesini istiyor. Bununla birlikte tekrar kaynaklara nazaran Sermaye Piyasası Şurası (SPK), mevcut sermaye kuralları ile aracı kurumlara bu yetkiyi vermeyi düşünmüyor. Koşul olarak ise 100 milyon TL sermayeyi zarurî tutmayı düşünüyor.

Kaynaklara nazaran birtakım kurumlar kripto para piyasasına girmek için yeni kuracakları şirketlerin isim ve marka patentlerini bile almış durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir