Cardano (ADA) Plutus Takviyeli Akıllı Mukavelelere Hazırlanıyor

Cardano, bir sonraki büyük güncellemesi olan Alonzo’dan sonra akıllı mukaveleler yazmak için kullanılacak lokal programlama lisanı Plutus hakkında daha fazla detay yayımladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bir CryptoPotato haberine nazaran, Cardano’nun gerisindeki firma olan IOHK, 13 Nisan’daki bir blog gönderisinde, Plutus kontratlarının zincir üzerinde çalışan modüllerden ve bir kullanıcının makinesinde zincir dışı çalışan kesimlerden oluştuğunu açıkladı.

Her iki kısmın de aslında Haskell programlama lisanında yazıldığını fakat Cardano’da akıllı mukaveleler için çerçeve sağlayan Plutus tarafından derlendiğini ekledi.

Bitcoin’den İlham Aldı

Tıpkı Bitcoin üzere, Cardano da girdilerin evvelki süreçlerden harcanmamış çıktılar olduğu UTXO (harcanmamış süreç çıktısı) modelini kullanıyor. Bununla birlikte ağ, başka muhasebe modellerine nazaran eşsiz avantajlar sunan genişletilmiş bir UTXO modelini (EUTXO) kullanmak için bunun üzerine geliştirildi.

EUTXO modeli, teknik özelliklerine çok fazla girmeden anlatmak gerekirse, süreçlerin geçerliliğinin süreç blokzincirine gönderilmeden evvel zincir dışı denetim edilmesini sağlar. Bu, tüm süreçleri zincirde işleyen Ethereum Layer 1’in zıddıdır. Süreç yürütme maliyetleri, diğer bir eşsiz özellik olan iletimden evvel zincir dışı olarak da belirlenebilir.

Plutus Core ise, bu EUTXO süreçlerinin parametrelerini tanımlamak ve akıllı mukaveleler için geliştirilen kodu derlemek için kullanılacak. Bir Plutus Uygulama Çerçevesi (PAF), tam web tarayıcısı birlikte çalışabilirliği ile ağ üzerinde çalışan hizmetlere ve uygulamalara kolay erişim sağlayacak:

“PAF’ın üzerine yazılan uygulamalar, web tarayıcısından uygulamayla etkileşimde bulunmak için kullanılabilecek bir HTTP ve WebSocket arabirimini otomatik olarak sağlar.”

Cardano, kullanıcıların eşsiz biçimde tanımlanmış özel token’lar oluşturmasına ve onlarla süreç yapmasına imkan sağlamak için Şubat ayındaki “Mary” güncellemesiyle lokal token’ları kullanıma sunmuştu. Plutus, mevcut token yeteneklerini genişletecek ve timelock’lara muhtaçlık duyabilecek NFT’ler için yararlı olacak basım siyasetlerini büyük ölçüde geliştirecek.

Cardano Alonzo Güncellemesi Üçüncü Çeyrekte

Plutus, akıllı mukaveleler ve dApp oluşturma yeteneği sunan Cardano yol haritasında kıymetli bir güncelleme basamağı olan Alonzo güncellemesinin bir kesimidir. Takım bir blog gönderisinde vakte dair şunları söyledi:

“Mayıs ve Haziran, kalite teminatı ve kullanıcılarla test etme vakti olacak ve bunu dört hafta sürecek bir özelliğin dondurulması izleyecek. Bu, kripto para borsalarına ve cüzdanlarına, Alonzo protokol güncellemesine hazırlık için vakit sağlayacaktır. Alonzo güncellemesinin (hard fork) yaz sonunda gerçekleşmesini bekliyoruz.”

Cardano’nun mahallî token’ı ADA, Coingecko bilgilerine nazaran son %2.7 düşüşle 1.46 dolar düzeyinden süreç görüyor. Bununla birlikte ADA, dün 1.55 dolar ile tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir