The Guardian’a Nazaran Türkiye’de Bitcoin’e (BTC) Olan İlginin Artışında Naci Ağbal Tesiri Var

İngiliz The Guardian gazetesi değişik bir tahlil sonucu yayınladı. Buna nazaran Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı’ndaki değişik, ülkedeki Bitcoin (BTC) çılgınlığını tetikledi. Habere nazaran, Naci Ağbal’ın vazifeden alınmasının arkasındaki günlerde 23 milyar Türk Lirası bedelinde kripto para süreci geçekleşti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

The Guardian gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası Lideri Naci Ağbal’ı misyondan almasının akabinde bu durumun kripto para piyasasına olan yansımalarından bahsetti. Tahlil “Türkiye’deki ekonomik çalkantı Bitcoin çılgınlığını tetikledi” başlığıyla yayınlandı ve şu tabirler kullanıldı:

“Merkez Bankası’na iki yıldan daha kısa bir müddet içinde dördüncü bir lider atandı ve TL 2018’deki döviz krizinden bu yana pahasının yarısını kaybetti. Yatırımcılar kripto para ünitesine yöneldi.”

Yatırımcılar Neden Kripto Paralara Yöneliyor?

Habere nazaran TCMB Lideri Ağbal’ın vazifeden alınması şok tesiri yarattı. Bununla birlikte, enflasyonun kripto paralara olan ilgiye tesirinden de bahsedildi:

“Enflasyon son 6 ayın en yüksek düzeyine yükseldi ve işsizlik yüzde 12.2 ile yüksek seyirde devam ediyor. Son ekonomik karmaşa, yatırımcıların Bitcoin’in yükselişinden kazanma ve enflasyonda korunma umuduyla ülkede kripto para süreçlerinde artışa yol açtı.”

The Guardian, Ağbal’ın vazifeden alındığı hafta sonu ve devam eden birinci birkaç günde toplamda 23 milyar lira bedelinde kripto para sürecinin gerçekleştiğini ve bilgilere nazaran bu sayının 2020’de tıpkı vakit diliminde 1 milyar lira olduğu belirtildi.

Google Aramaları da Arttı

The Guardian’ın tahlilinde Ağbal’ın vazifeden alınmasından evvel Türkiye’de Google aramalarında kripto para ünitelerinin tepeyi gördüğü belirtildi:

“Türkiye’nin kripto para ünitelerine ilgisi birkaç yıldır istikrarlı bir formda artıyor, zira bunlar büyük ölçüde enflasyondan etkilenmeyen hudutlu kaynaklar olarak görülüyor. Şimdiye kadar Ankara, dijital para alanını düzenlemek yahut vergilendirmek için rastgele bir atak yapmadı. Bu durum Türkiye’nin genç ve teknoloji meraklısı nüfusunun cazibesine katkıda bulunduğu.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir