Artık Commodore 64’te Bitcoin (BTC) Madenciliği Yapılabilecek

Bir yazılım geliştirici, en eski bilgisayar tiplerinden bir tanesi olan Commodore 64’te Bitcoin (BTC) madenciliği yapılmasına imkan tanıyan bir kod yazdı. Kod, şu anda GitHub’da erişilebilir durumda.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

1982 yılında piyasaya sürülen Commodore 64, oyun oynamaya ve müzik yaratmaya odaklanan ve periyodunda son derece başarılı olmuş 8 bitlik bir ferdî bilgisayardı. Bilgisayarın toplamda 64 KB RAM’i bulunuyordu. Şu an standart bir bilgisayar ortalama 4GB ile 32 GB ortası RAM kullanıyor.

Bitcoin madenciliği, karmaşık hesaplamaların çözülmesiyle yapılan bir süreçtir. Teoride tüm bilgisayarlar madencilik süreci yapabilir. Lakin muvaffakiyete ulaşmak için özel sistemlere ihtiyaç duyulur.

Commodore 64 madencilik kodunun ardındaki geliştirici olan Maciej Witkowiak, eski bilgisayarın saniyede 0.2 karma bir karma oranı üreteceğini kestirim ediyor. Buna karşılık, Antminer T19 üzere günümüzün çağdaş bir ASIC madencisi, hash’leri saniyede 84 terahash (saniyede bir trilyon hash) suratında çalıştırıyor. Bu nedenle, Commodore 64 madencisinin bir Bitcoin bloğu çıkartması pek muhtemel değil.

Hiç elbet yazılımı geliştiren Maciej Witkowiak, bunu yaparken eğlenmeyi amaçlamış. Daha evvel de bu tip haberler basına yansımıştı. Geçtiğimiz ay bir YouTuber da Nintendo’nun birinci büyük konsolunu bir Bitcoin madencisine dönüştürmüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir