Sri Lanka Merkez Bankası, Kripto Para Yatırımlarına Karşı İhtarda Bulundu

Sri Lanka Merkez Bankası (CBSL), kripto para ünitesi yatırımlarıyla ilgili riskler hakkında halk için bir ikaz yayınladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

CBSL, evvelki gün resmi sayfasında yayınlanan bir duyuru ile ihtarda bulundu. Sri Lanka merkez bankasına nazaran, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Litecoin (LTC) üzere kripto para ünitelerine yatırım yapmak, ülkede kripto para yatırımı ve kullanımına ait rastgele bir düzenleyici tedbir olmadığı için kıymetli riskler getiriyor. İkaz ayrıyeten, kripto paraların borsalar, madencilik yahut birinci kripto para teklifleri (ICO’lar) yoluyla elde edildiğini de belirtti.

Bununla birlikte, bu kripto para ile ilgili faaliyetlerin hiçbiri, CBSL tarafından belirtildiği üzere Sri Lanka’da faaliyet gösterme yetkisine sahip değil. Ayrıyeten merkez bankası, kripto para ünitesine yatırım yapan bireyler için riskli olabilecek dört alan listeledi. Bunlardan biri, kripto para yatırımları sırasında meselelerle karşılaşan yatırımcıların yasal yahut düzenleyici müracaatlara sahip olmamasıdır.

İkincisi, CBSL, muhtemelen terör finansmanı ve kara para aklama için kullanılan kripto para ünitesi hakkındaki olağan söylemi benimsedi. Ayrıyeten Sri Lanka Merkez Bankası, kripto varlıklarının spekülasyonlara bağlı olduğu için epeyce değişken olduğunu belirtti. Bu özellikler yatırımcıyı risklere ve kayıplara maruz bırakabilir.

Dördüncü ikaz, yurtdışındaki kripto para borsalarından kripto para satın alan bireylerin Sri Lanka’nın Döviz Düzenlemelerini ihlal edebileceğini belirtiyor. CBSL şöyle devam etti:

“Risk Sermayesi, 2017 12 Sayılı Döviz Yasası (FEA) açısından müsaade verilen bir yatırım kategorisi olarak tanımlanmamıştır. Banka kartları ve kredi kartları üzere Elektronik Fon Transferi Kartlarının (EFTC’ler) de Sri Lanka’daki Döviz Yönetmelikleri uyarınca sanal para süreçleriyle ilgili yabancı para ünitesiyle yapılan ödemelerde kullanılmasına müsaade verilmez.”

CBSL üzere, dünyadaki öbür düzenleyiciler de kripto para yatırımı ile ilgili birkaç ihtar yayınladı. Şu anda boğa döngüsünde olan kripto para piyasası ile ilgili olarak düzenleyici kurumlar, perakende yatırımcılara daima büyüyen pazarda yatırım yapmadan evvel araştırma yapmalarını tavsiye ederek bölüme karşı temkinli davranıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir