Bitcoin’in (BTC) Piyasa Bedeli, Visa ve MasterCard’ın Toplamından Daha Büyük

Bitcoin‘in (BTC) piyasa kıymeti 1.1 trilyon doları geride bıraktı ve böylece MasterCard ve Visa’nın toplam piyasa pahasını de aşmayı başardı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bitcoin, Visa ve Mastercard’ın yanı sıra, JPMorgan, Bank of America ve Citigroup da dahil olmak üzere ABD merkezli bankaların birçoğundan daha yüksek bir piyasa kıymetine sahip.

Bitcoin, 10 bin dolar düzeylerinde dolaştığı Ekim ayından beri, akıllara sakinlik veren bir ralliye başladı. Birkaç ay içerisinde varlığında fiyatı 6 kat yükseldi. Doğal olarak Bitcoin’in piyasa pahası de son derece arttı.

Bitcoin bu yükselişi yaşarken, Netflix, Walmart, Samsung, Alibaba, Berkshire, Hathaway, Tesla ve Facebook üzere dev şirketleri de geride bırakmayı başardı.

Bitcoin, birçok kıymetli kuruluşu geride bıraksa da asıl karşılaştırılması gereken finans kurumlarıdır. MasterCard ve Visa üzere şirketlerin toplamının geri bırakılması, Bitcoin için epeyce kritik bir gelişmedir. AssetDash datalarına nazaran Visa’nın piyasa bedeli şu anda 490 milyar dolar düzeyindeyken, Mastercard ise 374 milyar dolar düzeyinde yer alıyor. İkisinin toplam piyasa bedeli 864 milyar dolar.

Bu Bitcoin’in ikisinin birleşiminden daha büyük olduğu manasına geliyor. Bitcoin’in yazı yazılırken piyasa bedeli Coinmarketcap verilene nazaran 1,120,512,722,513 dolardı.

Mastercard ve Visa’nın bir müddettir kripto para yanlısı bir tavır izlediklerini belirtmekte de yarar var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir