Biden İdaresi, Dijital Yuan Tasası Karşısında Eforlarını Artırıyor

Lider Joe Biden idaresinin, dijital yuan’ın dünyanın rezerv para ünitesi olarak doların statüsü üzerinde sahip olabileceği uzun vadeli tesirlerden rahatsız olduğu bildiriliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bloomberg’in anonim kaynaklara atıfta bulunarak Pazar günü yayımladığı bir habere nazaran, hükümet departmanlarında yer alan birtakım yetkililer, Çin’in bu teşebbüsünün oluşturduğu mümkün tehditleri daha âlâ anlamak için gayretlerini artırıyor.

ABD Hazinesi, Dışişleri Bakanlığı, Pentagon ve Ulusal Güvenlik Konseyi’ndeki yetkililer, bir dijital yuan’ın -veya Çin’in dijital para ünitesi elektronik ödeme (DCEP) sisteminin- dolar üzerinde kısa vadede bir tesire sahip olmayacağını belirtiyor.

Fakat uzun vadede, ABD global rezerv para statüsüne yönelik zorluklar, büyük bir telaş kaynağı olarak ele alınıyor. Habere nazaran yetkililer, dijital yuan dağıtımının nasıl gerçekleşeceğini ve ticari yaptırımlar etrafında çalışıp çalışmadığını manaya uğraşlarını artırmaya başladı.

Çin Avantajlı Pozisyonda

Çin, dijital yuan sistemini ülkenin en büyük devlet bankalarının yanı sıra ödeme devleri Tencent ve Ant Financial’ın iştirakiyle geliştirmeye başladı. O vakitten beri proje, Çin’in seçkin kentlerinde gerçekleştirilen birçok testi geçmeyi başardı.

Çin’in merkez bankası, bu atılımları nedeniyle bir dijital para ünitesi çıkaran birinci büyük merkez bankası olarak konumlandırılıyor. Ayrıyeten haberde, bu avantajın ABD’li yetkililerin endişelenmesine neden olduğu aktarılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir