Avrupa Merkez Bankası İdare Heyeti Üyesi: Bitcoin (BTC) Paranın Temel Niteliklerini Karşılamıyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB) İdare Şurası Üyesi Isabel Schnabel, Bitcoin’i para ünitesi olarak isimlendirmenin yanlış olduğunu söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ECB’nin internet sitesinde de bulunan Der Spiegel ile yaptığı röportajda Schnabel, “Bizim görüşümüze nazaran, Bitcoin’i bir para ünitesi olarak tanımlamak yanlış, zira paranın temel özelliklerini yerine getirmiyor” halinde konuştu.

Schnabel, Bitcoin’in “herhangi bir tanınabilir temel kıymeti olmayan spekülatif bir varlık” olduğunu ve yabanî fiyat dalgalanmalarına yabancı olmadığını savundu.

Pek çok insanın Bitcoin’e güvenmesinin Euro üzere fiat para ünitelerine ziyan verip vermeyeceği sorulduğunda Schnabel, “kripto para ünitelerine olan itimadın süratle buharlaşabileceğinden” daha çok endişelendiğini söyledi. Bitcoin‘in “çok kırılgan bir sistem” olduğundan, bunun finansal piyasalarda bozulmaya neden olabileceğini söyledi.

Schnabel ayrıyeten, fiat para ünitelerinin rastgele bir gerçek kıymete sahip olmadığı tezini da reddetti:

“Euro, son derece muteber olan ECB tarafından destekleniyor. Ve bu yasal bir ihale. Euro’yu kabul etmeyi kimse reddedemez. Bitcoin farklı bir bahistir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir