Kripto Paralara Haciz Gelebilir mi?

Kripto paralar hem dünyada hem de ülkemizde daha da yaygınlaşmaya devam ederken, tüzel hususlar hakkında da başlarda birçok soru işareti oluşuyor. Son olarak bir kullanıcı tarafından iletilen bir gönderi, kripto paralarda haciz uygulanıp uygulanamayacağına dair tartışmaların çıkmasına neden oldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bir Twitter kullanıcısı, BtcTürk Takviye Ekibi’nden geldiği tez edilen bir SMS’i paylaştı. Kısa bildiride şu sözler yer alıyordu:

“Değerli kullanıcımız, hesabınız İstanbul 14. İcra Dairesinden gelen ihbarnameye istinaden 08/04/2021 tarihinde kapatılmıştır. İstanbul İcra Dairesi ile görüşerek icrayı kaldırmanız gerekmektedir. Hesabınızın kullanıma tekrar açılabilmesi için tarafımıza mahkemeden resmi bir yazı iletmeniz gerekmektedir. Bu bilgi gelmeden hesap kullanıma açılamaz. Mahkemeden icranın kaldırıldığına dair bir yazı iletmeniz halinde hesabınız kullanıma tekrardan açılacaktır. “

Hususla ilgili olarak şimdi net ve resmi bir bilgi yok. Fakat tekrar de kripto para yatırımcıları varlıklarının haciz edilip edilemeyeceği üzerine tartışma yürütmekte. Örneğin Jindar Uçar isimli bir Twitter kullanıcısı, “Kripto paraların hukuksal durumu ile ilgili değişik bir örnek. Bakiye meblağ TL olarak değil kripto para olarak tutuluyorsa iki ihtimal var: Ya kripto para direkt haczedilebilecek ya da menkul bir malvarlığı formunda haczedilip satış süreçlerine geçilecek” sözlerini kullandı.

Bahisle ilgili yorum yapan kripto para topluluğunun tanınan isimlerinden Celil Öztürk ise, “Haciz süreçleri bu hesaplara yönelik de yapılabilir. Lakin kripto paralar kelam konusu olduğunda nasıl bir uygulama olur merak ediyorum” tabirlerini kullandı.

Daha Evvel Yaşanmış

Araştırmalarımıza nazaran B|S|O Avukatlık İştiraki Kurucu Ortağı Onur Şöhret, 10 Nisan 2019’da misal bir olayla alakalı paylaşımda bulunmuş. Ama burada kişinin kripto paralarına değil TL hesabına haciz süreci uygulanmış. Avukat kendisine, “Kripto parayı haczetmediniz sanırım kişinin borsadaki TL’sini haczettiniz” biçiminde sorulan soruya ise şu formda yanıt vermiş:

“Evet borsalarda şahsın TL’si bulunmakta olduğundan TL haczi gerçekleşti lakin alınan karar kripto paraları da kapsıyordu yani şahsın BTC’si olsaydı o da haczedilecekti.”

Hali hazırda birçok kişi de kripto paraların miras olarak bırakılabildiğini, haciz süreçlerinin de hukuksal manada aslında bundan pek farklı olmadığını lisana getiriyor. Velhasıl kripto paraların haczinin yeni bir şey olmadığı söz ediliyor. Hususla ilgili açıklama yapan Coin Meczubu de şunları söyledi:

“Miras olarak da kabul ediliyordu. Beklenen bir şey. Borsalarda olduğu sürece, giriş çıkış kapısı olarak kullanıldığı sürece mümkün gözüküyor.”

Bilgiler Paylaşılıyor mu?

Bununla birlikte aslında bu SMS’in bize gösterdiği öbür bir konu var. O da borsalar tarafından kullanıcı bilgilerinin paylaşılması. Yerli kripto para topluluğunun değerli isimlerinden Squanch da bu noktaya vurgu yaparak, “Borsalarda tuttuğumuz varlıkların bilgisi paylaşılmış. Merkezi borsalarda tuttuğunuz paralar sizin değil” biçiminde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir