Yaratıcısına Nazaran Uniswap V3, Çılgın Bir Verimlilik Sunacak

Mayıs 2021 için belirlenen tarihi ile, merkezi olmayan değişim platformu Uniswap’in versiyon 3’ü, kripto para alanındaki en heyecan verici projeler ortasında yer alıyor. V3’ün en yeni özellikleri, kullanıcısına çıkar stratejilerinden yararlanmak için daha fazla esneklik sunacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Uniswap’in yaratıcısı Hayden Adams, güncellemede çok daha fazlası olduğunu sav ediyor. Adams, Twitter’dan verimliliği hesaplamak için DEX’in yeni denklemini paylaştı ve şunları söyledi:

“Uniswap v3’ün çılgın verimliliğinin şimdi ortaya çıktığını düşünmüyorum. Geçtiğimiz 3 ayda (8 Ocak’tan itibaren) ETH/BTC’nin fiyatı 0,0295 ile 0,0454 ortasında değişti. Formüle eklendiğinde, v2’den 9,8 kat daha verimli olduğunu görüyoruz.”

İkincisini Uniswap’in yakında piyasaya sürülecek versiyonuyla karşılaştıran Adams, likidite sağlamak için gereken sermaye ölçüsündeki azalma üzere kıymetli olan öteki avantajları vurguladı. Likidite sağlayıcıları (LP), bir alım satım çiftinin “aynı ölçüde kalıcı zararla” alım satım fiyatları alması için muhakkak bir aralığa katılabilecekler. Adams şu örneği ekledi:

“Uniswap v2 WBTC/ETH çiftinde 318 milyon dolar var. Bunun yerine WBTC/ETH LP’leri v3’te 0,0295 ve 0,0454 aralığına sağlanırsa, birebir ölçüde likidite yaratabilir ve sırf 318/9,8 = 32 milyon ABD Doları ile tıpkı ölçüde süreksiz ziyanı üstlenebilirler.”

Uniswap v3, Daha Verimli Olacak

Araştırmacı Will Sheehan, “The Dex to Rule Them Them All” başlıklı bir gönderide, Uniswap v3’ün derinliklerine indi. Bu güncellemenin faal ve pasif LP’deki dinamikleri “değiştireceğini” tez eden yazıda tüm kullanıcılar ortasında daha düzgün bir istikrar oluşacağını söyledi.

Sheehan’a nazaran Uniswap’in bu adımları hepsine hükmetmek için merkeziyetsiz ticaret merkezi olma yolunda inandırıcı bir teşebbüs. Uniswap, profesyonel piyasa yapıcıların yanı sıra tembel LP’ler için de bir seçenek sunarak, her iki tarafı da birbirine bağlamaya ve onları tıpkı kurallar kümesi altında oynamaya zorlamaya çalışıyor. Sonuç olarak, etkin üreticiler, daha büyük fiyat / envanter riski alma karşılığında büyük fiyat kesintileri elde ediyor. Pasif yapıcılar hala fiyat alıyor ve daha etkin likidite nedeniyle ortaya çıkacak artan alıcı akışından yararlanıyor.

Hususla ilgili konuşan Adams, şunları söyledi:

“Verimlilik, yalnızca bir hedefe ulaşmak için gereken araç. Konsantre likiditenin sonucu, çok daha uygun uygulama oranları sunmakta ve LP’lere daha istek edilen durumlar vermektedir. V3 yayınlandığında ne kadar yeterli olacaklar? Bunları iddia etmek güç olabilir. Lakin bu mevzuda düzgün hislerim var.”

UNI günlük grafikte %0.8 karla 29,97 dolardan süreç görüyor. Hafta boyunca, yönetişim token’ı aylık grafikte %14 çıkar yaşadı. Toplam piyasa bedeli 15 milyar doları aşan UNI, Litecoin ve Chainlink’i geçerek birinci 10’a girmeyi başardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir