NFT Dünyasında Bir Birinci: Daima Evrimleşen Bir Şarkı!

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de de konser veren İngiliz küme HMLTD argümanlı bir projenin detaylarını açıkladı ve NFT olarak müzayedeye çıkarılacak farklı ögelere sahip birinci “sürekli evrimleşen şarkıyı” duyurdu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Siber uzayda durmaksızın tekrarlanan yeni modül ‘Leaving’in her dizisi ile hayranlar, şarkıyı temelden değiştirecek biçimde geliştirebilecek ve büsbütün farklı, duyulmamış 6400 müzik üretebilecek. Velhasıl tek bir müziğin 6400 farklı versiyonu olacak. 26 Nisan’da küme vokal, gitar, akor, bas, davul ve FX katmanlarını satışa çıkaracak. Akabinde, şarkıyı istedikleri üzere yapmak yeni sahiplerine kalacak.

HMLTD, yükselen NFT trendini kullanırken Kings Of Leon, Grimes, Gorillaz, Lindsay Lohan ve Aphex Twin üzere isimleri takip ediyor. Bununla birlikte küme, kayıtlara yahut sanat yapıtlarına tekrar toplanabilir hale getirerek kıymet katmak için NFT’leri kullanmanın çok ötesine geçerek, aslında müzik oluşturmak için blok zincirini kullanıyor. HMLTD davulcusu Achilleas Sarantaris, NME’ye verdiği demeçte, şu tabirleri kullandı:

“Çoğu insanın [NFT’lerle] aklındaki birinci şey, zati sahip olduğumuz şeyleri eşsiz yapalım, haydi küçük fotoğrafımı blok zincirine yahut müziğimi blok zincirine koyalım oldu. Bu bende pek yankı uyandırmadı zira bu bir nakit kapma üzere, biraz hile üzere geliyor. Lakin çabucak bunun müzik için çok yeterli olabileceğini düşündüm, izleyiciyi gerçek yaratıma dahil etmek ve yalnızca tüketmekten fazla sanat yapıtı yapmak.”

Proje hakkında daha fazla açıklama yapan Achilleas, “Katmanlardan birini satın alırsanız, esasen rastgele bir anda müziğin kısımlarını denetim edersiniz. Diyelim ki davul katmanını satın alıyorum. Daha sonra galeriye [ana müziğin saklandığı yere] gidebilirim ve şu anda hangi davulların orada olmasını istediğimi seçebilirim. Diyelim ki akustik davulları seçiyorum ve çabucak sonra bu gerçek müziğe ve sanat yapıtına yansıyacak ve o noktada şarkıyı dinleyen kişi, seçimimi değiştirene kadar yaptığım seçimi dinleyecektir” sözlerini kullandı.

Gitarist Duc Peterman ise NFT bahsiyle alakalı olarak şunları ekledi:

“Bu müzik için en az 300 yahut 400 kesim yazdık. Bir piyano baladından bir dubstep remixine, bir synth pop müziğinden daha çok Fleetwood Mac’e yahut 80’lerin post punk müziğine kadar gidebilecek biçimde yazdık. Her farklı yinelemenin, müziğin ne olduğu konusunda hakikaten büyük bir yankı uyandırdığından emin olmak istedik. Muhtemelen, albümümüzden sonra, şimdiye kadar yaptığımız en büyük ikinci proje. Çılgınca bir iş.”

Küme, müziğin farklı usullerde 6400’den fazla büsbütün farklı müzik yapılacak biçimde değiştirilebileceğini sav ediyor. Solist Henry Spychalski, “Bu müziklerin kendimizi hiç duymadı yüzlerce versiyonu potansiyel olarak var. Müziğin ömrü boyunca geçtiği farklı yinelemelerin ve versiyonların birçok, daha evvel hiç duymadığımız şeyler olacaktır. Asla istikrarlı bir durumda olmayan kalıcı olarak gelişen dinamik bir sanat yapıtı. Yaptığımız şey, ademi merkeziyetçilik olan blok zincirinin temel unsurunu almak ve bunu sanatsal yaratıma ve yazarlığın kendisine uygulamak” formunda konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir