Ethereum’un (ETH) Yasal Statüsü Konusunda Tasalar Artıyor

SEC ve Ripple (XRP) ortasındaki dava, kripto para kesimini etkilemeye devam ediyor. Davada yaşanan tartışmalar, Ethereum (ETH) hakkında da başlarda soru işaretleri oluşmasına sebep oluyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ABD düzenleyiciler, Bitcoin (BTC) ve Ethereum’un yasallığı konusunda şimdi bir netlik sağlamış değil. Bitcoin gayri resmi bir biçimde emtia olarak görülse de, Ethereum’un durumu soru işareti.

Bitcoin Bir Emtia

SEC’in Bitcoin konusundaki duruşu net görünüyor. Her ne kadar kurum tarafından resmi bir evrak yayınlanmasa da, SEC lideri Gary Gensler, Bitcoin’in bir emtia olduğunu söz eden açıklamalarda bulundu.

“Birilerinin SEC’in sorumluluğunda olan bir yatırım kontratı yahut menkul değer teklif etmesi ve orada çalışan borsaları olması durumunda, yatırımcıların korunduğundan emin olmamız gerekiyor. O denli değilse ve Bitcoin üzere bir emtia ise bu Kongre için bir sorudur yahut Emtia Vadeli Süreçler Ticaret Komitesi için bir sorudur.”

SEC kurul üyesi Hester Peirce da geçtiğimiz günlerde, ABD’nin Bitcoin’i yasaklama noktasını geçtiğini, zira bunu yapmanın tek yolunun interneti kapatmak olacağını söz etmişti.

Ethereum’un Yasal Durumu

Bitcoin’in durumu konusunda genel bir fikir birliği olsa da, bu fikir birliği Ethereum için geçerli değil. SEC danışmanlarından Dugan Bliss, SEC’in Ethereum konusunda resmi bir konum almadığını deklare etti.

Ethereum ve Ripple birbirlerinden hayli farklı bir pozisyonda yer alsa da, makul yaratıcıları olduğundan ve satışı gerçekleştiğinden dolayı, iki kripto para üzerinde de “kayıtsız menkul kıymet” tezi dolaşmayı sürdürüyor. Ripple’a zati bir dava açılmış durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir