Türkiye’nin Dijital Para Altyapı Çalışmaları, Kripto Paralar ve Düzenleme Konusu

Daha evvel de duyurduğumuz üzere İktisat Islahat Paketi’ne ait takvim kapsamında, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yıl sonuna kadar dijital para ile ilgili altyapı çalışmalarını tamamlayacağını açıklamıştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bu kapsama Anadolu Ajansı’na (AA) açıklamalarda bulunan İstanbul Ticaret Üniversitesi İşletme Fakültesi Finans ve Bankacılık Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayben Koy, Merkez Bankası Dijital Parası (CBDC) projelerinin bilhassa son vakitlerde tüm dünyada sürat kazandığını söyledi. Koy, şu sözleri kullandı:

“Geçmişte kripto paralara yönelik kısıtlamalar ön plandayken, günümüzde tıpkı teknolojiyi kullanan CBDC’lerin gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerce süratlice projelendirildiği görülüyor.”

Koy, tüm dünyada bu çalışmaların sürat kazanmasına atıfta bulunarak TCMB ve Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi’nin bu mevzudaki süreci süratli bir halde tamamlama maksatlarının gerekli ve gerçek bir adım olduğunu vurguladı. Koy, şöyle konuştu:

“Türkiye’de kamunun finans kesiminde blokzincir teknolojisinin kullanımına yönelik adımları yeni değil. Öteki yandan memleketler arası rekabet, bu alanda çalışmaların sürat kazanmasını kıymetli hale getiriyor. Bu çalışmaların Cumhurbaşkanlığınca da lisana getirilerek desteklenmesini değerli, gerekli ve yerinde buluyorum.”

Düzenleme Vurgusu

Koy, CBDC’ler dışında ayrıyeten kripto para ve ödeme sistemleri açısından mevzuatta düzenlemeye muhtaçlık olduğunu da söyledi. Hususla ilgili Koy, şu açıklamaları yaptı:

“Visa, Mastercard ve Paypal’ın ödeme sistemlerinde kripto para kullanımına yönelik yapmış oldukları açıklamalar ve aldıkları destekleyici kararlar, düzenlemelerin kaçınılmaz olduğunu gösteriyor. Her geçen gün blokzincir teknolojisinde yeni kripto paraların süreç görmeye başlıyor olması ve yatırımcıların ağır ilgisi bu muhtaçlığın öbür bir boyutu.”

Koy hem bankalar hem de hesaplarında kripto para bulunduran işletmelerle alakalı olarak da şunları söyledi:

“Hesaplarında kripto para bulunduran işletmelerin muhasebe süreçleri ise farklı bir tartışma konusu. Özetle, mevzuatta gereken düzenlemeler çok taraflı olarak hayata geçirilmeli. Sadece yatırım, vergi üzere bahislerle sonlu olmamalı. Kripto para piyasasındaki fiyat ve hacim tarafından gelişmeler, piyasanın hızlanarak büyüdüğünü gösteriyor. CBDC projeleri, ödeme hizmeti sağlayıcı kurumların açıklamaları üzere çok sayıda gelişme bu piyasaları olumlu etkiliyor. Fiyat hareketlerindeki oynaklık, yatırımınızın bir gecede katlanabileceği üzere, kaybolabileceği manasına da geliyor. Yatırımcılar, birikimlerinin tamamını bu riskli araçlara yönlendirmemeli ve gelecekte hudutlu sayıda kripto para ünitesinin ödeme sistemlerinde yer alacağı beklentisi göz arkası edilmemeli.”

Erdamar: Ülkemizin Adımları Değerli

Bahçeşehir Üniversitesi Blockchain Araştırma Uygulama Merkezi Yöneticisi Dr. Bora Erdamar ise dijital para çalışmalarının başlamasının değerli olduğuna vurgu yaptı:

“Ülkemiz ismine kripto paralar ile dijital para ekosistemlerine entegrasyonun stratejik bir yol haritası ile sağlanmasının ve bu alanda kendi projelerimizin hayata geçirilmesinin ne kadar kıymetli olduğunu önümüzdeki yıllarda daha da âlâ anlayacağız. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi tarafından koordine edilen, İstanbul’un bir teknoloji ve finans üssü olmasına yönelik çalışmalar, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ve TCMB ile sürdürülen dijital para projesi, ülkemizin finansal istikrarı ve finansal hürriyeti açısından son derece kritik. Öte yandan, dijital euro için en az 4 yıl sonrası hedeflenmişken, dijital TL için de bahsin aceleye getirilmeden dünyadaki örneklerinin uygun tahlil edilerek ele alınmasını bu alandaki potansiyelin tümüyle hayata geçirilmesi açısından çok değerli buluyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir