“Rich Dad, Poor Dad” Muharriri Kiyosaki, Bugün Daha Fazla Bitcoin (BTC) Satın Alacağını Duyurdu, Pekala Neden?

Beşerler çoklukla Bitcoin’i (BTC) daha yüksek karlar için diğerlerine satabilecekleri umuduyla satın alırlar. Lakin Robert Kiyosaki üzere ünlü bir finans uzmanı için Bitcoin, hükümetin nezaretinden kurtulmak için bir fırsattır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Rich Dad Poor Dad müellifi bu sabah bir tweet attı ve Bitcoin’in federal olarak denetim edilen bir versiyonu olan “dijital yuan” konusundaki telaşlarından bahsetti.

Bitcoin ve Dijital Yuan Savaşı

Geriye dönüp bakıldığında, Dijital Yuan, tek gayesi özel bir blockchain defterinin üzerine ulusal bir para ünitesi koymak olan merkez bankası dijital para üniteleri yahut CBDC kategorisine giriyor. Bitcoin, tersine, bir değil yüz binlerce varlık – öteki bir deyişle madenciler tarafından yönetilen, merkezi olmayan bir kripto para ünitesi olarak hizmet ediyor.

Her vakit olduğu üzere, hiçbir hükümet yahut merkez bankası Bitcoin’in kaynak kodu üzerinde denetim sahibi olamaz ve bu da onu bir CBDC’den daha bağımsız kılar.

Çin’in CBDC alanına dahil olmasıyla, işler insanların finansal ömürleri üzerinde sanal denetim elde etme konusuna döndü. Bir Wall Street bankacısı Financial Times’a verdiği demeçte, Lider Xi Jinping’in yetkili rejiminin, insanların günlük süreçlerini radarına getirmek için dijital yuan yahut dijital renminbi kullanacağını belirtti. Avustralya Stratejik Siyaset Enstitüsü’nde kıdemli analist olan Samantha Hoffman, “Dijital renminbi büyük ölçüde Çin Komünist partisinin denetim uygulama kabiliyetiyle ilgili” tabirlerini kullandı.

Bu cins dehşetler tek başına insanları Bitcoin’i tercih etmeye yöneltti. Bitcoin’in blok zincirindeki her süreç izlenebilirken, destekleyicileri alfanümerik kimliklerin ardına saklanma eğilimindedir ve bu nedenle düzenleyicilere karşı güvenlik katmanı elde edilir.

Kiyosaki, Bitcoin Satın Alıyor

Kiyosaki, bugün Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Bitcoin’i tercih etmesinin ve daha fazla Bitcoin alacak olmasının nedenlerini açıkladı:

“Hükümetin uydurma nezaret kripto parası yerine Bitcoin’i tercih ederim. Daha fazla Bitcoin satın alacağım.”

Shark Tank yatırımcısı ve yazılım teşebbüsçüsü Kevin O’Leary ise CNBC’ye verdiği bir röportajda, ülkedeki kripto para madenciliği süreciyle ilgili karbon meselelerine atıfta bulunarak Çin’in “kan parası” yerine Bitcoin almayı tercih ettiğini söyledi. O’Leary’e nazaran ayrıyeten yatırımcılar Çin’in Bitcoin üzerindeki çok denetimi konusunda tasalarını sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir