Vogue Business: Moda Markaları Mevcut NFT Çılgınlığından Yararlanmaya Hazırlanıyor

Vogue Business tarafından bugün erken saatlerde yayınlanan bir habere nazaran, moda markaları “blockchain‘in yabanî, çılgın dünyasını ve tüm yaratıcı iş imkanlarını inceliyor” ve artık bu trene binmek için hazırlanıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Vogue Business, birçok dal kaynağının NFT’leri piyasaya sürmeye hazırlanan birkaç lüks moda konutundan bahsettiğini söylüyor. Blockchain şirketi Lukso’nun kurucusu Marjorie Hernandez, şunları söyledi:

“Soru, tetiği birinci kimin çekeceği. Lüks markalar e-ticaret trendinin gerisindeydi, bu nedenle artık blockchain üzere yeni teknolojileri denemeye yönelik daha fazla istek var.”

Örneğin “Dünya çapında gelişmekte olan moda tasarımcılarının müşterilerle direkt irtibat kurmasını sağlayan bir moda dizayncısı kolektifi” olan Clothia şu anda 3,5 ETH fiyatı olan aşağıdaki üzere açık artırmada satılan birkaç elbise NFT’sine sahip:

Bu NFT moda dizayncısı Aska’nın St. Petersburg, Rusya’daki atölyesinde haute couture teknikleri kullanılarak büsbütün elle yapılmış bir organze ve eko deri elbiseyi tasvir ediyor. Bu tasarım uygun, özel spesifikasyonlara nazaran yapılmış fizikî bir elbise için kullanılabilir. Clothia Kurucusu ve CEO’su Elena Silenok, Vogue Business’a şunları söyledi:

“Lüks markalar da daha fazla müşterinin markalarına erişmesini sağlamak için NFT’leri kullanabilir.”

Futures Intelligence Group CEO’su fütürist Cathy Hackl ise şunları söyledi:

“Daha kapsamlı bir web’e geçtikçe, her moda markasının sanal bir stratejisi olması gerekecek. Sanal elbiseler ve öğeler satmak, markalar için değerli bir gelir akışı olacaktır.”

Quartz’ın 18 Mart’ta sanal Vogue Business ve TikTok Teknoloji Forumu’nda yayınladığı bir rapora nazaran, şu anda Ledger’de Baş Tecrübe Vazifelisi ve birebir vakitte Fransız lüks mallar şirketi LVMH’de Ekim 2015 ile Aralık 2020 ortasında Baş Dijital Vazifeli olan Ian Rogers, şunları söyledi: :

“Bugün bir çanta satın alıp, NFT alamamanız için hiçbir sebep yok. Lüks, kimlik inşa etme işidir. İnanılmaz yararı nedeniyle lüks bir el çantası satın almazsınız. Satın alıyorsun zira marka kültür inşa etti ve bu kültür, modülü olmak istediğin bir şey.”

Quartz’a nazaran Gucci’de Marka ve Müşteri İlgileri Genel Müdür Yardımcısı Robert Triefus, tıpkı aktiflikte şunları söyledi:

“Hâlâ anlaşılması gereken bir dünya. Şu anda bizim için kıymetlerin muhakkak tecrübelere yahut dijital eserlere eklendiği deneylere ve pilotlara bakıyoruz, böylelikle paha sisteminin ne olduğunu anlayabiliriz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir