Mart Ayında Merkeziyetsiz Borsaların Hacminde Düşüş Yaşandı

Mart ayında merkezi olmayan borsalardaki (DEX) döviz hacimleri % 8 düşüş yaşadı. Bu son birkaç aydan bu yana birinci defa DEX hacimlerinin düştüğünü gösteriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

The Block tarafından elde edilen datalara nazaran, merkezi olmayan borsalar (DEX) Mart ayını toplam 67,32 milyar dolarlık hacimle kapattı ve bir evvelki aya nazaran %8,12 oranında düşüş gösterdi.

Bu, Kasım 2020’den bu yana birinci kere aylık DEX hacminin düştüğü manasına geliyor. Uniswap, 41.02 milyar dolar ile aylık hacmin birçoklarını oluşturmaya devam etti. Sushiswap ve Curve sırasıyla 10.06 milyar dolar ve 5.08 milyar dolarlık hacme sahip. 0x ve Bancor Network, sırasıyla 4.76 milyar dolar ve 2.59 milyar dolarlık aylık hacim oluşturdu.

DEX Hack Hücumları

DEX’ler bilhassa son aylarda sıklıkla akınla ve rug pull hadiseleriyle müsabakaya başladı. Buna karşın beşerler yeniden de merkeziyetsiz borsaları sıklıkla kullanıyor. Örneğin son olarak geçtiğimiz ay TurtleDex’te DeFi likidite havuzundan 9.000 BNB çekilerek, 2,4 milyon dolara muadil bir rug pull hadisesi yaşandı. Bununla birlikte dünde de ForceDAO hacker’ların saldırısına uğradı. Bu atak sonucunda 350.000 dolar kıymetinde ETH satıldı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir