Grayscale Bitcoin Trust, Bitcoin (BTC) Fiyatının Altında Süreç Görüyor

Yatırımcıların borsada Bitcoin’e (BTC) yatırım yapmaları sağlayan bir fon olan Grayscale Bitcoin Trust pay senetleri, 30 gündür Bitcoin kıymetinin altında süreç görüyor. Eser birinci ortaya çıktığı Eylül 2013’ten bu yana birinci defa bu kadar yüksek bir primle süreç görmeye hazırlanıyor.

Grayscale, geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinin sonunda yaptığı açıklamaya nazaran, şu anda 38.5 milyar doları yöneten tröste yapılan yatırımların, yaklaşık %80’lik kısmının kurumsal yatırımcılardan geldiğini açıkladı.

Tröstteki indirimli paylar, kurumsal yatırımcıların tröstte pay satmak için çabuk ettiklerini, tahminen de Bitcoin’lerini Grayscale’in %2 idare fiyatını düşüren ve acımasız itfa programından kaçınan araçlara yatırım yapmayı tercih ettiklerini göstermektedir.

Kurumsal yatırımcılar, çoklukla karlarını en üst seviyeye çıkarabilmek için büyük krediler alırlar. Ocak ayında yapılan açıklamaya nazaran 3 Arrows, fona 1.2 milyar dolarlık bir yatırım gerçekleştirdi. Bu yapılırken, kurumsal yatırımcıların paylarını sattıklarında kar elde etmeleri planlanmıştı. Fakat bu planın pek işe yaradığını söyleyemeyiz. GBTC’nni pahası, temsil ettiği Bitcoin‘in altında yer alıyor. Büyük yatırımcılar paylarını ziyan karşılığında satabilir ve payları satın almak için gereksinim duydukları parayı sağlayanlara, borçlu oldukları faizden para kaybedebilirler.

Singapurlu kripto yatırım şirketi QCP’nin kurucu ortaklarından Darius Sit, “Bu bir GBTC sorunu sorun sistematik değil” tabirlerini kullandı.

Şu sıralar Kanada’da Bitcoin ETF’leri düzenleyiciden onay almaya devam ediyor. ABD’de şimdi bu türlü bir onay yaşanmasa da başvurusu sayısı bir oldukça artmış durumda. Artık bu kesim içerisinde GBTC’nin tek olmadığını söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir