SEC Eski Lideri, Bitcoin (BTC) Hakkında Konuştu

SEC eski Lideri Jay Clayton, CNBC ile yaptığı röportajda, Bitcoin’in (BTC) epeyce kısa bir müddet içerisinde menkul değer olmadığına karar verildiğini söyledi.

“SEC’e ulaşmadan evvel Bitcoin’in bir menkul değer olmadığına karar verildi. Bu nedenle SEC’in Bitcoin üzerindeki yetkisinin hayli dolaylı olduğunu söz edebiliriz.”

Clayton, Nisan 2018’de, bir kongre oturumu sırasında yaptığı açıklamada, Bitcoin’in bir menkul değer olmadığını tabir etmişti.

“En çok alım satım yapılan değişim araçlarından bir tanesi Bitcoin’dir. Birçok insan tarafından bir menkul değer olarak değil bir para ünitesi ikamesi olarak görülüyor.”

SEC’in kurumsal finans kısmının eski yöneticisi William Hinman da, Haziran 2018’de yaptığı açıklamada, en büyük ikinci kripto para ünitesi olan Ethereum‘un (ETH) menkul değer olarak düzenlenmesine gerek olmadığını tabir etmişti.

Clayton’ın yaptığı son yorumlar, Ripple’ın Bitcoin ve Ethereum’un neden menkul değer olarak görülmediği sorusunun üzerine geldi. Ripple, mevzuyla ilgili SEC’den doküman talebinde bulunmuştu.

SEC, bu isteğe karşılık, XRP’nin Ripple şirketine bağlı olduğunu ve Bitcoin ile Ethereum’un yapı itibariyle XRP’den çok daha farklı olduğunu belirtti.

Yönetmelikler Gelecek

Clayton’a nazaran, Bitcoin her ne kadar SEC kapsamına girmese de, bu durum düzenlenmesine mani teşkil etmiyor. Clayron, Bitcoin ve öbür kripto paralar konusunda hem mahallî hem de milletlerarası bir düzenlemenin gelmesini bekliyor:

“Günün sonunda dijital varlıklar hakkında hem memleketler arası hem de mahallî manada düzenlemeler gelmesini bekliyorum.”

Clayton, geçtiğimiz hafta kripto para odaklı bir kuruluş olan One River Asset Management taradından da danışman olarak işe alınmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir