Merkezsiz Finans (DeFi) Protokollerinden Aave (AAVE) Nedir?

Bugün sizlere merkezsiz finans protokollerinden Aave’ı (AAVE) anlatacağız. Rehberimizde Aave nedir, Aave nasıl çalışır ve Aave hakkında bilmeniz gereken soruları altında merak ettiğiniz tüm bahisleri cevaplayacağız.

Merkeziyetsiz Finans (DeFi) Nedir?

Merkeziyetsiz finans (DeFi), kullanıcıların merkezi otoriteler olmadan blockchain üzerinden finansal süreçler gerçekleştirmesine imkan tanır. Uygulamaları kullanırken yalnızca kripto para cüzdanınızın olması ve internete bağlanabilmeniz kafidir. Bütün süreçler blockchain ağında tanımlıdır ve klâsik finans uygulamalarına nazaran daha inançlıdır.

Aave (AAVE) Nedir?

Aave platformunun token’ı olan AAVE, Ethereum (ETH) üzerinden kullanıcılara borç alıp verme süreçleri ve kripto paralar üzerinden faiz kazanma (lending) süreçlerine üçüncü parti olmadan gerçekleştirmelerine imkan sağlar.

Ethereum tabanında çalışan Aave, akıllı kontratlar aracılığıyla yazılımı çalıştıran bilgisayarlar üzerinden yönetilir. Bu sayede Aave kullanıcıları farklı kurumlara kendi fonlarını yönetmeleri için muhtaçlık duymazlar. Yalnızca açık kaynak kodlarına güvenmeleri kafidir.

Aave platformu AAVE, ETH ve BAT başta olmak üzere farklı kripto paralar üzerinden borç vermelerine imkan sağlar.

DeFi Lending Nedir?

DeFi lending süreçleri, kripto para üzerinden borçlanma süreçlerinin itimat gereksinimi duymadan gerçekleştirmesini sağlama süreci diyebiliriz. Kullanıcılar DeFi lending platformlarında bireyler ortası (P2P) üzerinden borç alıp verme süreçlerini gerçekleştirebilir.

Klâsik Lending Süreçleri vs. DeFi Lending

Klasik borç alma süreçleri için bankalara kredi müracaatında bulunmanız gerekir. Banka sizden aşikâr başlı evrakları ister ve finansal durumunuza nazaran size borç verir. Ayrıyeten bankalar size borç alma sürecinizi reddedebilir. Fakat DeFi platformlarında rastgele bir evrak vermek yerine ellerinizdeki kripto paraları lending için karşılık olarak göstererek gösterebilir ve kolaylıkla borç alabilirsiniz. Ayrıyeten DeFi platformlarında tüm süreçler ağdaki herkese açıktır. Son olarak DeFi platformları sansürleme bakımından bağımsızdır, bu sayede kimse sizin kimliğinizi silemez.

DeFi Borçları Nasıl Çalışır?

Borç alacak kişi size borç vermek için öncelikli olarak karşılık sunması gerekir. Sunacağı karşılık alacağı borçtan daha pahalı olmalı. Akabinde borç alanla borç veren kişi akıllı kontratlar üzerinden lending havuzları üzerinden borç süreçlerini gerçekleştirebilir. Bu alanda yalnızca borç alma ve ödeme süreçleri geçer ve borçların ödeneceği borç alan kişi ve platform tarafından garantilenir. Şayet borçlu kişi borcunu ödeyemezse platform elindeki karşılığı borcu ödemek için alır ve borcun tamamını borç veren şahsa öder. Son olarak borç alan kişi elindeki karşılığın bir kısmını ceza olarak platforma ödemek zorunda kalır.

Aave Nasıl Çalışır?

Aave üzerinden kullanıcılar istedikleri kripto parayı borç havuzuna yatırırlar. Borç alanlar ise havuzlar üzerinden istedikleri ölçüsü alabilirler. Token’lar ise borç verenin isteğine nazaran trade yahut transfer süreci gerçekleştirebilir.

Bu aktiviteyi sağlamak için, Aave aTokens ve AAVE olarak iki farklı token çıkarır. aTokens borç verenlere yatırdıkları ölçüsü almak için kullanılırken, AAVE ise platformun kendi token’ıdır.

AAVE sahipleri birkaç farklı avantaja sahip olurlar. Birinci olarak AAVE üzerinden borç alanlar fiyat ödemek zorunda kalmazlar. İkincisi ise AAVE üzerinden borçlananlar fiyatlardaki indirimden faydalanırlar.

AAVE kullanıcıları borçların tamamına ödemelerini AAVE üzerinden yapmaları durumundan herkes tarafından görülebilir. Şayet AAVE olarak karşılık sunduysanız borçlanmanızı biraz daha artırabilirsiniz.

Flash Loans Nedir?

Flash Loans, Aave platformu üzerinden karşılık sunmadan borç almanızı sağlayan özelliktir. Yazılımcılar için geliştirilen özellikte borç alma süreçleri süratli ve basitçe gerçekleştirilebilir. Bu sayede rastgele bir karşılık sunmadan süreçlerinizi süratlice gerçekleştirebilirsiniz. Şayet süreç gerçekleşmezse süreçlerin tamamı gerçekleşene kadar aksine çevrilir. Bu sayede fonların güvenliği sağlanır.

Rate Switching Nedir?

Faiz süreçlerine değiştirmek olarak da yorumlanabilen rate switching, Aave’ın riskli borç alma süreçlerini gerçekleştirmesine imkan sağlar. Borç alanlar kullanma oranı (U) olarak bilinen faiz üzerinden borç alabilirler. Kullanma oranı, havuzdaki fonu gösteren bir parametredir. Faiz modeli ise likidite riskini yönetmek için farklı teşvikler kullanır:

-Fonlar varken borç alma süreçlerini teşvik etmek için faizler düşük tutulur.

-Fonlar azken borç ödeme süreçlerini teşvik etmek için ise yüksek faizler devreye girer.

Aave’ın Eserleri Nelerdir?

aTokens

Aave’ın faiz token’ları olarak bilinen aTokens, yatırdığınız fonları gösteren ve fonlarınızı aldığınız vakit yanan token’lardır. Aave protokolünde yatırdığınız kıymetin tam karşılığını olarak gösteren platformda borç alanlar için kiralanır. aToken’lar gerçek vakitli faizleri alır ve faiziniz cüzdanınıza sarfiyat. Yani borç verenler için borç verdiklerini kanıtlayan token’lar olduğunu söyleyebiliriz.

aToken’ların Özellikleri Nelerdir?

-aToken’lar, Aave protokolünde yatırdığınız fonun kıymetine sahip olur.

-aToken’lardaki faiz Ethereum adresinize istediğiniz vakit yönlendirilebilir.

-Farklı stablecoin’ler üzerinden faiz kazanmanıza imkan tanır.

Aave Kullanıcılarının Açıklarını Bulmaları Karşılığı Ödül Dağıtan Uygulaması Bug Bounty Nedir?

Bug Bounty, Aave üzerindeki açıkları bulanları ödüllendiren platformlardır. Bug Bounty için kurallar yayınlayan Aave, kurallara uyulduğu vakit açıkların ciddiyeti ve atak muhtemelliğine nazaran 100 dolardan başlayıp 250.000 dolara kadar ödül veren sistemdir. Aave’ın maksadı, platformun uygunlaştırılması için kullanıcıları teşvik etmektir.

Aave Üzerinden Hangi Kripto Paralar Üzerinden Lending Süreci Gerçekleştirilebilir?

Aave üzerinden Dai (DAI), US Dollar Coin (USDC), True USD (TUSD), Tether (USDT), sUSD, Binance USD (BUSD), Gemini Dollar (GUSD), Wrapped ETH (WETH), Aave (AAVE), Uniswap (UNI), yearn.finance (YFI), Basic Attention Token (BAT), REN, Enjin Coin (ENJ), Kyber Network (KNC), Chainlink (LINK), Decentraland (MANA), Maker (MKR), SNX, WBTC Coin (WBTC), 0x Coin (ZRX), Curve DAO Token (CRV), Balancer (BAL) ve xSUSHI (XSUSHI) üzerinden borç alıp verebilirsiniz.

Aave Platformunun Hissedarları Kimlerdir?

Aave platformunun hassedarları Parafi Capital, Blockchain Capital, Framework, Three Arrows Capital, Standard Crypto, Blockchain.com, DTC.Capital, Winklewoss Capital ve DeFiance Capital’dır.

Aave’ı Kim Oluşturdu?

Aave 2017’de Stani Kulechov tarafından kuruldu. Birinci olarak ETHLend olarak kurulan platform, sonradan ismini Aave olarak değiştirdi. Ayrıyeten firma olarak geliştirme takımı bulunan Aave, açık kaynaklı olarak geliştirmelerini yürütür.

Aave ICO’su

2017 yılında ICO’ya giden Aave, 1 milyar AAVE token’ı satması sonucu 16.2 milyon dolar fon sağlamayı başardı. Oluşturduğu token’lardan geri kalan 300 milyonu ise grup için tutuluyor.

Aave Nasıl Satın Alınır

AAVE almak için Binance, Kraken, Huobi Küresel, Coinbase Pro, KuCoin, FTX ve başka borsalarda hesabınızın olması kafidir. Borsalarda AAVE/USDT, AAVE/USD, AAVE/BTC, AAVE/BUSD, AAVE/EUR, AAVE/ETH, AAVE/GBP ve öbür süreç çiftleri üzerinden alım satım süreci gerçekleştirebilirsiniz.

Aave Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Aave platformu risk içerir mi?

Aave platformu risk içermediğinden bahsedebiliriz. Risklerin yok edilmesi akıllı kontratlar ve fon çekme risklerinin sıfırlandığı için rahatça süreçlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu risklerin önlenmesi için açık kaynak kodu kullanılması ve kodların denetlenir. Ayrıyeten açıkları bulmaları karşılığında kullanıcılara ödül verilir.

Aave token borç alıp verme süreci dışında diğer hangi süreçler için kullanılır?

AAVE platformun yönetişim token’ı olduğu için, platformda AAVE sahipleri protokol üzerindeki geliştirme tekliflerini oylamak için kullanılır. Ayrıyeten Safety Module üzerinden AAVE token’larınızı stake ettirebilirsiniz. Bu sauede fiyatlar ve mükafatları kazanabilirsiniz.

Aave hakkındaki ek bilgilere nereden ulaşabilirim?

Aave hakkındaki ek bilgilere dökümantasyon, risk dökümantasyonu ve white paper üzerinden ek bilgi alabilirsiniz.

Aave hakkındaki gelişmelere nereden ulaşabilirim?

Aave hakkındaki gelişmeler, Aave haberleri, tahlilleri ve daha fazlasına Coinkolik.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Aave üzerinden staking nasıl gerçekleşir?

Stake etmek için birinci olarak Aave.app’e gitmeniz gerekir. Akabinde stake ettir kısmını seçerek iki kademeli süreci gerçekleştirebilirsiniz. Birinci olarak sürecinizi onaylamanız gerekir. Sonradan AAVE’larınızı Safety Module’da stake ettirme sürecini onayladıktan sonra staking süreci gerçekleşmiş olur.

Staking nasıl durdurulur?

Aave.app üzerinden staking kısmına girin. Sonradan unstake kısmına tıklayın. Şayet soğuma kısmını çalıştırmazsanız tekrar etkin etmeniz gerekir. Bu süreç için en az bir ticari süreç yapmanız gerekir. Süreç bittikten sonra alttaki adımlar üzerinden stake ettirme sürecini bitirebilirsiniz.

Unstake AAVE: Bu süreç AAVE’larınızı unstake etmek için kullanılır. Doğrulandıktan sonra AAVE’larınız cüzdanınıza yollanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir