Hazine ve Maliye Bakanlığından Kripto Para Açıklaması Geldi!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bu sabah tez edilen kripto para borsalarından kullanıcı verilerinin istenmesiyle alakalı haberlere karşı bir açıklama yayınladı.

Bakanlığın resmi Twitter adresinden yayınlanan açıklamada hata gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanıyla uğraş konusuna vurgu yapıldı. Açıklamada şu tabirler kullanıldı:

“Ülkemizde bu uğraş temel itibariyle Bakanlığımız bünyesinde Mali Cürümleri Araştırma Heyeti Başkanlığınca yürütülmektedir. MASAK, anılan işlevleri icra edebilmek için uygulama stratejiler geliştirmekte, ilgili kurum ve kuruluşlar ortasında uyum sağlamakta, görüş ve bilgi alışverişinde bulunmaktadır. MASAK, mali ve finansal birçok alanda faaliyet yürütmektedir. Bu manada son yıllarda gündemde yer alan kripto varlıklar, özellikleri itibariyle kullanıcılara birtakım kolaylıklar sağlıyor olsa da bilhassa anonim bir yapıda olmaları hasebiyle kabahat gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı faaliyetlerinde de ağır olarak kullanılabilmektedir.”

Bakanlık, MASAK’ın misyon ve yetkileri çerçevesinde kripto varlık alım satım platformları üzere bu alanda faaliyet gösteren piyasa aktörlerinden bilgi talep edebileceğini tabir etti. Yapılan bu çalışmanın MASAK’ın bahsedilen vazife ve sorumlulukları kapsamında olduğu vurgulandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir