Ripple CTO’su XRP’nin Neden Bitcoin (BTC) Üzere Proof of Work Kullanmadığını Açıkladı

Yakın vakitte yapılan bir röportajda Ripple CTO’su David Schwartz, XRP Ledger’in konsensüs sisteminin Bitcoin’in (BTC) Proof-of-Work (PoW) düzeneklerine nazaran avantajlarından bahsetti.

Ripple CTO’sunun Bitcoin ve XRP hakkındaki yorumları, birkaç gün evvel TechRadar Pro ile bir Zoom görüşmesi sırasında geldi. Schwartz, madencilerin Bitcoin’in PoW fikir birliği sürecine iştirakinin, kimi insanların inanmak istemediği üzere merkezi olmayan ve aracılık içeren bir ödeme ağına sahip olduğunuz manasına geldiğini söyledi:

“Bir kripto para ünitesi tek taraflı bir piyasa olmalıdır; kullanıcılar bir bedel deposu ve bir değişim aracı ister. Lakin Bitcoin’in yaptığı şey onu iki taraflı bir pazara dönüştürmekti. Madenciler tarihî olarak yüksek süreç fiyatları için savaştılar zira bu onların geliri. Gerçek şu ki, kurtulabilecekleri en yüksek fiyatları almaya çalışan öteki bir paydaş kümeniz var ve bu, ödemelerin bir bankada işleyiş halinden çok da farklı değil.”

Schwartz ve eski meslektaşı Jed McCaleb, 2011’de PoW ile ilgili problemleri anladıktan sonra, sürat ve ademi merkeziyetçilik konusunda iyileştirilebilecek farklı bir şey denemeye karar verdi:

“Düşünmeye başladığımız şey, PoW’un Bitcoin hakkında şaşırtan olan şey olmadığıydı. Tüm süreç datalarının ve süreç kurallarının halka açık olması ve merkezi operatör olmaması gerçeğiydi. Yaptığımız şey, radikal bir formda sisteme güvenmek, sistemi en aza indirmek, ağa hücum dürtüsünü ortadan kaldırmak. XRPL’yi tasarlama biçimimiz, fikir birliği algoritmasının süreçleri sıraya koymasıdır. Kripto para mükafatı yok, bu nedenle süreç rekabetin tersine işbirliğine dayalı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir