FCA Açıkladı: Kripto Para İşletmeleri Artık Finansal Kabahat Raporu Göndermek Zorunda

İngiliz Finansal İdare Otoritesi (FCA) artık tüm kripto para ünitesi işletmelerini finansal hata raporları gönderme konusunda mecburî kılacak ve bu firmalara “REP-CRIM” olarak atıfta bulunacak.

İngiliz mali düzenleyici FCA yeni bir bildiri yayınladı: bundan bu türlü, kripto şirketleri “REP-CRIM” olarak isimlendirilen işletmeler kategorisine dahil edilecek. Düzenleme, FCA’nın potansiyel kara para aklama risklerini değerlendirmesine yardımcı olmak için dijital varlıklarla çalışan işletmeleri finansal hata raporları sunmaya zorladığından değişmiş oldu.

FCA, kripto para şirketlerinin yanı sıra bu listeye “ek firmalar” da dahil etti. Genel olarak artık yeni kurallar; bankalar, inşaat toplulukları, MiFID ile ilgili faaliyetler üstlenen işletmeler ve kripto para ile ilgili işler için geçerli. Bu noktadan itibaren hepsi “REP-CRIM” olarak anılacaktır.

Bu güncelleme, geçen yıl Ağustos ayında yapılan FCA konsültasyonundan sonra yapılmıştır. Yapılan açıklamaya nazaran mali hata raporlarını göndermek zorunda kalan şirketlerin sayısı 2 bin 500’den yaklaşık 7 bin’e çıktı.

REP-CRIM Ne Hakkında?

Bu raporlar, FCA’ya onları daha âlâ denetlemek için düzenlenmiş faaliyetlerine dayanarak bu şirketler için potansiyel kara para aklama göstergeleri hakkında bilgi verir. Düzenleyici, artık bu listeyi daha fazla sayıda şirkete genişletmeyi düşünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir