Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut’tan Karşılaştırma: Kripto Para mı Tarım Yeri mi?

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, Anadolu Ajansı’na iktisattaki son gelişmeleri yorumlarken tıpkı vakitte kripto paralara da kısa bir biçimde değindi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisinin tüm dünyaya tarımın ne kadar değerli olduğunu gösterdiğini belirten Yiğit Bulut, tarım toprakları hakkında açıklamada bulunurken kripto paralarla toprakları karşılaştırdı. Bulut, tarım toprakları hakkında şunları söyledi:

“Önümüzdeki 10 yılda kendi yediğini üretebilen ülkeler ayakta kalabilecektir. Kimi ülkelerde sentetik et tartışmaları var. Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) büyükbaş hayvanların yasaklanması konusunda ülkelere baskı yapıyor. Bütün bunlar, aslında, yeni bir dünya sisteminin geldiğini gösteriyor. Türkiye verimli topraklar bakımından güçlü bir ülke. Önümüzdeki 10 yılda en kıymetli bakanlığın Tarım Bakanlığı olacağını düşünüyorum. Beslenemezseniz, kendi gıdanızı üretemezseniz, yeni dünya sisteminin esiri olursunuz. O nedenle Türkiye’nin, tarım ve besin siyasetlerinin daha da geliştirilerek tam bir tarım ülkesi haline gelmesi gerekiyor.”

Yatırım Araçlarıyla Tarım Yerlerini Karşılaştırdı

Yiğit Bulut, tarım yerlerinin ileride en kıymetli bedeller haline geleceğini belirtirken son devrin en tanınan yatırım araçlarından birisi olan kripto paralarla bir karşılaştırmasını da yaptı. Bulut, şunları söyledi:

“Lütfen tarım topraklarını imara açmayın. Tarım toprakları önümüzdeki yıllarda en değerli varlık olacak. Bana ’10 sene sonra avro, dolar, altın, kripto para ve tarım yeri mi daha kıymetli olacak?’ diye sorarsanız yanıtım ‘tarım arazisi’ olacaktır. Tarım yerleri tarla olarak kalmalı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir