Cosmos (ATOM), Uzun Vakittir Beklenen Özelliğini Aktifleştirdi

Cosmos (ATOM) için uzun vakittir beklenen “Inter-Blockchain Communication” standartı yani IBC etkinleştirildi. Cosmos,bu özellik sayesinde kripto para varlıklarını bağımsız blok zincirleri ortasında basitçe aktarılmasını sağlayacak. Blok zincirler ortası irtibat protokolü Cosmos’ta hayata geçerek farklı ağların token’larını ve öbür datalarını değiş tokuş etmesini sağlayacak.

Geliştiricilerinin bugün yaptığı duyuruya nazaran, merakla beklenen Inter-Blockchain Communication (IBC) protokol transferleri Cosmos (ATOM) üzerinde canlı hale getirildi ve kullanıcıların token’larını farklı merkezi olmayan ağlar ortasında aktarmalarına müsaade verdi. Duyuruda, şu tabirler kullanıldı:

“5 yıllık araştırma ve geliştirmeden sonra, Inter Blockchain Communication, Cosmos Hub’da sunuluyor! Bu, IBC token transferlerini etkinleştiren zincirler ortası irtibatı etkinleştirmenin birinci adımıdır – bir zincirden başkasına fungible token’lar göndermenize imkan tanır.”

Bugünden itibaren IBC uyumlu blok zincirleri, token’larını Cosmos Hub’a gönderebilir. Sistem hem değiştirilebilir hem de değiştirilemez (NFT’ler) dijital varlıkları dayanaklar. Geliştiricilere nazaran, IBC’nin piyasaya sürülmesi, token borsaları ve NFT pazarları üzere birçok yeni yenilikçi uygulamanın kapılarını açıyor. Örneğin, protokol, çok zincirli akıllı mukaveleler oluşturmak ve mantığını farklı blok zincirleri ortasında bölmek için kullanılabilir. Bu sistem sayesinde, öteki blok zincirleri, tanınan merkezi olmayan uygulamaları (dapps) birden çok zincire bölerek ölçeklendirme sıkıntılarını çözebilir.

IBC protokolünün baş geliştiricisi Christopher Goes şunları kaydetti:

“Pek çok farklı blok zincirini bir ortaya getirmek yeni bir kripto-ekonomik sistem oluşturabilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir