Merkeziyetsiz Borsa Savaşı Kızışıyor: PancakeSwap, Uniswap’i Yakaladı

Binance Smart Chain dayanaklı PancakeSwap borsası nihayet Uniswap’i yakaladığından, merkezi olmayan borsada savaşı kızışıyor.

DappRadar ve platformun kendisinden gelen datalara nazaran, DeFi platformu PancakeSwap için kilitlenen toplam bedel (TVL) BNB muadili olarak 6 milyar doları aştı. Platform, hafta sonu boyunca tüm vakitlerin en yüksek kilometre taşını tweetledi ve birleştirilmiş tüm likidite havuzlarını içerdiğini ekledi.

TVL sayıları bilgi sağlayıcısına nazaran değişir lakin birçok, PancakeSwap’in nihayet dünyanın en tanınan merkezi olmayan borsası olan Uniswap’ı yakaladığı konusunda hemfikir.

Sebep Gas Fiyatları

DappRadar şu anda Uniswap için 5,4 milyar dolarlık bir TVL sayısı listeliyor, meğer sadece Ethereum tabanlı DeFi protokollerini izleyen DeFiPulse, otomatikleştirilmiş piyasa yapıcısı için 4,1 milyar dolarlık bir sayı bildiriyor. Bu ortada SushiSwap de BSC tabanlı PancakeSwap borsasının gerisinde bulunuyor. Her iki DeFi tahlil sağlayıcısı, SushiSwap için TVL’de yaklaşık 4.2 milyar dolar rapor ediyor.

Her iki Ethereum tabanlı borsa, tek bir nedenden dolayı PancakeSwap’e karşı kaybediyor: Fahiş süreç fiyatları. Akaryakıt fiyatları Şubat sonundaki yüksek düzeylerinden gerilemiş olsa da, ortalama bir kullanıcı için hala çok yüksek. Bitinfocharts.com’a nazaran, ortalama süreç fiyatı yaklaşık 13,45 dolara geriledi, fakat bu yalnızca bir ortalama.

Etherscan’a nazaran, akıllı kontrat takasları yahut Uniswap üzerindeki likidite sağlama üzere karmaşık süreçler 30 dolara kadar mal olabilir. Binance Smart Chain süreçleri bunun ufak bir kısmına mal oluyor, bu nedenle PancakeSwap’te listelenen meçhul token’ların birçoklarının da popülaritesi arttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir