Yeni Zelandalı Emeklilik Fonu, Ekim Ayında 17.5 Milyon Dolarlık Bitcoin (BTC) Yatırımı Yaptığını Açıkladı

Yeni Zelandalı bir fon yöneticisinin Ekim 2020’de BTC 10.000 dolar civarında iken, 17.5 milyon dolar bedelinde Bitcoin yatırımı yaptığı ortaya çıktı. Şirketin Baş Yatırım Sorumlusu James Grigor’a nazaran, KiwiSaver Growth Strategy kısa mühlet evvel parasının %5’ini Bitcoin’e yatırdı.

KiwiSaver’den birkaç yatırımcı karardan şad olmasa da Grigor, Bitcoin’in altına emsal bir emtia haline geldiğine ve fiat hiperenflasyonuna karşı bir paha deposu olarak çalışmak üzere, buna emsal birçok özelliğe sahip olduğuna inanıyor. Yetkili Yeni Zelanda haber ajansı Stuff’a şunları söyledi:

“Altına yatırım yapmaktan mutluysanız, Bitcoin için indirim gözetmezsiniz.”

KiwiSaver, Yeni Zelanda Varlık Fonları Yönetimi’nden bir emeklilik planıdır. Fon çoğunlukla klasik varlıklar, tahviller ve pay senetleri ile ilgileniyor ve idaresi altında 350 milyon dolar bedelinde varlık bulunuyor.

Fon, 10.000 dolardan süreç görürken Bitcoin’e yatırım yapabilmek için Ekim ayında evraklarını değiştirmek zorunda kaldı. BTC’nin 13 Mart’ta 60.000 doların biraz üzerinde doruğa ulaştığını düşünürsek, KiwiSaver’ın yatırımı altı kat paha kazandı.

Klâsik Yatırımcılar Kuşkucu Kalmaya Devam Ediyor

Goldman Sachs ve Morgan Stanley üzere yatırım devlerinin kurumsal ilgisine karşın, başka KiwiSaver programlarındaki fon yöneticileri, Bitcoin’in çok fazla kullanım alanına sahip olmadığını ve “bu basamakta çok değişken” olduğunu belirtiyor.

Grigor, Bitcoin’in yatırımcılar için yeni bir fırsat sunduğuna inanıyor. Ona nazaran, kripto para ünitesinin fiyatı ister yükselsin ister düşsün, fon, bir sonraki potansiyel varlık sınıfına geçeceğini söylüyor:

“KiwiSaver’ımız çoğunlukta klâsik varlık sınıfları, tahvilleriniz ve paylarınız aracılığıyla oluşturulmuştur ve her vakit insanlara alabilecekleri en güzel emekliliği vermek için vakit içinde birleşen varlık sınıfları olacaktır. Fakat, her vakit düz seyir olmayacağı vakitler da olacaktır. Hala bu varlık sınıfları hakkında olumlu bir görüşe sahip olabilirsiniz, fakat öteki fırsatlar kendilerini gösteriyor.”

Bu bilgi, fonun BTC için kurumsal boğa koşususunun yeni yeni kendini gösterdiği Ekim ayında Bitcoin’e yatırım yapmış oldu:

“Ekim ayında 10.000 ABD Dolarından (14.360 Yeni Zelanda Doları) satın aldık. Hafta sonu 62.000 dolardı ve bugün 55.000 dolara geri döndü.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir