Pizza Günü 2.0: Bitcoin (BTC) ile Tesla Satın Almak Neden Kusur Olabilir

Elon Musk, Twitter’da şirketi Tesla’nın Bitcoin’i (BTC) bir ödeme formu olarak kabul etmeye başlayacağını açıkladığından beri Bitcoin fiyatı önemli bir dalgalanma gördü.

Toplumsal medya platformu neredeyse anında verilen siparişlerin ekran imajlarıyla doldu lakin kripto paralarını takas etmeye hazır olan bu istekli alıcılar ileride muazzam bir pişmanlıkla yaşayabilir. İşte iki lezzetli pizzanın bu durumla ne alakası olduğu ve Tesla üzere daha kıymetli bir şeyin bile sonunda neden makûs bir satın alım kararına dönüşebileceğine dair ayrıntılar.

Bir Tesla İçin BTC Harcamak Nasıl Büyük Bir Kusur Olabilir?

Bu hafta Tesla ve SpaceX CEO’su ve Kurucusu Elon Musk, araba üreticisinin sunulan araçlar için Bitcoin‘i bir ödeme biçimi olarak kabul etmesini sağladığını açıkladı. İnternet bu haberlerle doluydu ve token başına fiyat başlangıçta yükseldi. Direnişten red yeme piyasayı kısa bir müddetliğine sarstı hem de bu haftaki tarihi opsiyonların sona ermesinden evvel.

Tesla’nın bu kararının akabinde açıklama yapan kripto para boğası Max Keiser’ın belirttiği üzere, bundan on yıl sonra beşerler, birinin bir Bitcoin’i Tesla’ya harcayacak kadar aptal olmasına şaşıracak. Yorum, BTC ile Tesla satın alan kimseye hakaret manasına gelmiyor yalnızca geriye dönüp bakıldığında satın alma sürecini pişmanlık verici hale getirebilecek bir gerçek olmasından bahsediyor.

Pizza Alıp, Pişman Olmuştu

22 Mayıs 2010’da Laszlo Hanyecz, BitcoinTalk forumu aracılığıyla toplam 10.000 BTC karşılığında iki pizza satın aldığını duyurdu. O vakitler, kripto paralar tüm standartlara nazaran kıymetsizdi, şimdi her biri bir kuruşla ticaret bile yapmıyordu. Ama Bitcoin ile bir satın alım tamamlamak çok şey anlatıyor ve tarih yazıyordu. Bu tarihi yazarken Laszlo Hanyeczc, pizzaya adeta bir zenginlik harcamış oldu.

Bugün, bu 10.000 BTC, yarım milyar dolar kıymetinde ve bu iki pizzayı tüm vakitlerin en üzücü pizzası yapıyor.

Bir Tesla ise neredeyse tam bir BTC’ye mal oluyor. Bununla birlikte, otomobillerin sürüldükleri anda ne kadar süratli paha kaybettiği ve Bitcoin’in nihayetinde önümüzdeki yıllarda ne kadar tırmanabileceği göz önüne alındığında, BTC ile Tesla satın almayı Laszlo’nun 2010’daki süreci kadar üzücü olabilir. On yıl içinde, beşerler bir otomobile BTC harcama fikri karşısında dehşete düşebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir