SEC Komite Üyesinden İhtar: Kimi NFT Satışları Yasadışı Olabilir

SEC komite üyesi Hester Peirce, kimi NFT’lerin kayıtsız menkul değer olabileceği konusunda kripto topluluğunu uyardı.

Kripto para ünitesi dalı içerisinde “Crypto Mom” ismiyle tanınan Hester Peirce, dün yatırımcılara kimi NFT’lerin belli şartlar altında kayıtsız menkul değer olarak kabul edilebileceği konusunda ikazlarda bulundu.

“Bir NFT’nin tüm kavramının değiştirilemez olması gerekiyor. Bu nedenle diğer hiçbir şeye benzememesi gerekiyor. Bence genel olarak bir menkul değer olma ihtimali düşük olsa da, beşerler NFT konusunda son derece yaratıcılar. Birtakım insanların neye para ödeyeceği pek muhakkak olmuyor. Bu yüzden, yaratıcılık hususu göz önüne alındığında, dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum.”

NFT’lere son vakitlerde epeyce yüksek ölçülerde para ödeniyor. Tek bir NFT’ye 69 milyon dolarlık bir para ödendiğine şahit olduk.

Ayrıyeten NFT’ler yatırımcılar için de çeşitli sıkıntılara neden oldular. Ethereum (ETH) ağının güç tüketimi ile ilgili etik telaşların yanı sıra, potansiyel olarak telif sıkıntıları da gündeme geldi. Kimileri NFT’leri kara para aklama için düzgün bir araç olabileceğini öne sürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir