Ethereum’daki (ETH) NFT Odaklı Akıllı Kontratlar Rekor Kırdı

Ethereum’daki NFT odaklı ERC-721 akıllı kontratlarının sayısı, tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştı. Uzmanlar, NFT piyasasının büyümeye devam edeceğini düşünüyor.

Bir Decrypt haberine nazaran, Salı günü yayımlanan CoinMetrics raporu, blokzincirindeki birden fazla fungible token’ın (NFT) omurgasını oluşturan Ethereum ERC-721 akıllı kontratlarının toplam sayısının 19.000’e yükselerek tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştığını ortaya koydu.

ERC-721, kriptografik olarak eşsiz olan non-fungible token’lar (NFT’ler) oluşturmaya imkan tanıyan bir Ethereum standardıdır. Sanat yapıtları, görüntü oyunu varlıkları ve müzik dahil olmak üzere az olan dijital öğeler oluşturmak için kullanılıyor. DappRadar’a nazaran, son aylarda NFT alanı değerli ölçüde genişledi ve Aralık 2020’de 12 milyon dolar olan birinci üç NFT pazarındaki ticaret hacmi, Şubat ayında 342 milyon dolara ulaştı.

Quantum Economics’in kurucusu olan analist Mati Greenspan mevzu hakkında şunları söyledi:

”NFT piyasası, son birkaç ayda neredeyse hiç yoktan gelişmekte olan multi-milyon dolarlık merkeziyetsiz bir piyasaya geçti.”

Kaynak: CoinMetrics

Bununla birlikte, satış hacmindeki artışa karşın NFT’ler, Ethereum pastasının nispeten küçük bir dilimi olmaya devam ediyor. ERC-721 mukavelelerinin sayısı yaklaşık 19.000’e yükselmiş olsa da, bunlar şu anda Ethereum’da kullanılan 17.84 milyon akıllı kontratın küçük bir modülünü oluşturuyor.

Erken Periyotları mi Yoksa Patlamayı Bekleyen Bir Balon mu?

NFT’lerin ortalama olarak başka token’lardan çok daha kıymetli olmasına karşın, nispeten az sayıdaki ERC-721 kontratları -bir bütün olarak Ethereum ekosistemine kıyasla- bölümün kitlesel benimseme açısından hala emekleme devrinde olduğunu gösteriyor.

Mercuryo ödeme ağının kurucu ortağı ve CBDO’su Petr Kozyakov NFT’ler hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“NFT’lere yönelik artan kamu ilgisi ve metaverse pazarın büyümesi göz önünde bulundurulduğunda, NFT teknolojisinin ölçeklenme ve gelişme mümkünlüğü yüksek.”

Ona nazaran NFT piyasası, 2021 sonuna kadar 40 milyar dolara kadar ulaşabilir. Lakin, öteki uzmanlar birtakım koleksiyoncular tarafından NFT’ler için ödenen eşi gibisi görülmemiş fiyatların piyasayı çok şişirdiğini düşünüyor.

Kripto para borsası CEX.IO’nun genel müdürü Konstantin Anissimov, tüm NFT teknolojisinin temel dağıtım ve kullanım durumlarının şimdi tam olarak keşfedilmediği ve izlenip entegre edilmediğini söyledi.

Ayrıyeten ekledi:

“69.3 milyon dolara satılan Beeple’ın EVERYDAYS: THE FIRST 5000 DAYS” dahil olmak üzere, şimdiye kadar satılan kimi öğelerin eşi görülmemiş değerlemeleri açısından NFT pazarının hiper bir şişirme yaşadığına dair açık göstergeler var.”

Beeple da son röportajda NFT alanını “bir balon” olarak tanımlayarak Anissimov ile misal görüşleri paylaştı.

Greenspan ayrıyeten, “Muhtemelen birçok tepe ve çöküş göreceğiz, lakin bu teknolojinin kalıcı olduğuna kuşku yok” halinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir