Ethereum Ölçekleme Tahlili Optimism’in Ana Ağ Lansmanı Temmuz Ayına Ertelendi

Ethereum ikinci katman ölçeklendirme tahlili Optimism, ana ağının halka açık lansmanını erteledi. Optimism’in lansmanı için yeni tarih Temmuz olarak belirlendi.

Ana ağın bu hafta başlaması planlanıyordu lakin en erken Temmuz ayında başlatılacağı bilgisi verildi. Bununla birlikte, Optimism’in yeni tarihi de kaba bir iddia zira lansman Ethereum topluluğunun “işbirliğine dayalı çabası” ile gerçekleşecek. Mevzu hakkında şu sözler kullanıldı:

“Ana ağı başlatmak tek başımıza yapabileceğimiz bir şey değil. Bizler, projeler ve oracle’lar, cüzdanlar, node’lar ve explorer’lar üzere temel altyapı sağlayıcıları ortasında ortak bir efor olacak.”

Optimism, Haziran 2019’dan beri Optimistic Rollup tabanlı bir Ethereum ölçeklendirme tahlili oluşturuyor. Tahlil, Ethereum’un saniyede işlenen süreç sayısını artırmayı ve süreç fiyatlarını düşürmeyi amaçlıyor.

Bu yılın başlarında Optimism, tahlilini -Optimistic Virtual Machine (OVM)- merkeziyetsiz borsa Synthetix’e kısmen uyguladı. Borsa, mümkün bir sorun yaşanmasını önlemek için tahlili dört kademede entegre edecek.

Optimism, Synthetix kullanıcılarının halihazırda sürat ve maliyet tasarruflarından yararlanmaya başladığını söyledi. Optimism, 100.000’den fazla süreçte fiyatlardan yaklaşık 10 milyon dolar tasarruf edildiğini söyledi.

Optimism ile entegre olacak diğer büyük merkeziyetsiz protokol ise Uniswap. Bu haftanın başlarında Uniswap, 5 Mayıs’ta V3 (versiyon 3) için bir birinci katman Ethereum ana ağ lansmanını hedeflediğini ve Optimism üzerine bir ikinci katman uygulanmasının “kısa bir müddet sonra” gerçekleşeceğini söyledi.

Evvelden Plasma Group olarak bilinen Optimism, Optimistic Rollup’lara öncülük etti. Bir rollup, süreçleri tek bir süreç halinde gruplayarak yahut yuvarlayarak ölçeklendirme sağlar. Rollup’lar ile Ethereum blokzincirinde bir süreç alınır lakin ikinci katman tahlilinde gerçekleştirilir ve akabinde süreç dataları Ethereum’a geri gönderilir. Hesaplama zincir dışı yapıldığından, Ethereum‘un yükünü azaltır lakin başka taraftan güvenliğini de korur.

Rollup’ların diğer bir çeşidi de ZK-rollup’lardır. Hem Optimistic rollup’lar hem de ZK-rollup’ların artıları ve eksileri vardır. Fakat ikisi ortasındaki temel fark, birincisinin fraud proof ikincisinin ise validity proof kullanmasıdır. Bu nedenle, Optimistic rollup’lar ile bir sürece meydan okunabilir, fakat ZK-rollup’ları ile bu yapılamaz.

Ethereum yaratıcısı Vitalik Buterin geçtiğimiz günlerde, rollup’ların “kısa ve orta vadeli gelecekte (ve muhtemelen uzun vadede)” Ethereum ölçeklendirmesi için “güçlü” bir tahlil olduğunu söyledi. Lakin bunların hala erken evre bir teknoloji olduğunu söyleyen Buterin, önümüzdeki yıllarda daha fazla iş gerektirdiğini öne sürdü.

StarkWare ve Hermez, ZK-Rollup tabanlı ölçeklendirme tahlilleri oluşturan birkaç projeden ikisidir. StarkWare’in müşterileri ortasında dYdX ve DeversiFi bulunuyor ve Hermez’in müşterileri ortasında ise Tether ve öbürleri yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir