Cardano (ADA) Kurucusu Hoskinson, Sıradaki Güncelleme Alonzo İçin Tarih Verdi

IOHK CEO’su ve Cardano (ADA) kurucusu Charles Hoskinson, Mary güncellemesinden sonra gerçekleşecek sıradaki güncelleme olan Alonzo için tarih verdi. Buna nazaran, Cardano’ya akıllı mukaveleleri getirecek olan Alonzo güncellemesinin Ağustos ayında hayata geçirilmesi planlanıyor.

Grup tarafından sunulan yol haritasına nazaran Alonzo test ağı, bir ay kadar erken bir mühlet sonra yayına girebilir. Böylelikle geliştiriciler akıllı mukaveleleri birinci sefer test ağına yerleştirmiş olacaklar. Kod dondurma faaliyeti için Haziran ayı işaret edilirken, Alonzo’nun tümüyle faaliyete geçeceği tarih olarak Ağustos ayına dikkat çekildi.

Ağustos ayında gerçekleşmesi planlanan Alonzo’dan çabucak sonra bir dizi yeni uygulama hayata geçirilebilir.

Cardano geliştiricileri, token’ları swap’lemeyi sağlayan Plutus programlama lisanında yazılmış bir uygulamanın sunumunu halihazırda gerçekleştirdiler. Bu, potansiyel olarak Uniswap üzere Ethereum tabanlı merkeziyetsiz borsalara bir rakip olarak ortaya çıkabilir.

Goguen’e Giden Son Adım

Cardano, geçtiğimiz birkaç ay içinde iki güncelleme bir başka deyişle Hard Fork Combinator (HFC) aktifliği gerçekleştirdi. Birinci protokol güncellemesi, Aralık ayında kilitlemeye müsaade veren Allegra hard fork’u olarak gerçekleşti. İkincisi, Mart ayında lokal varlıkları blokzincirine getiren Mary hard fork’uydu. Alonzo, Cardano’nun Goguen periyoduna girmesine müsaade verecek son adımı temsil ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir