Ünlü Ekonomist, Bitcoin’in (BTC) Başarısız Olduğunu Argüman Etti

Dünyaca ünlü Fransız ekonomist Benoit Coeure, Bloomberg’e verdiği röportajda, Bitcoin’in (BTC) başarısız olduğunu söyledi. Coeure’ye nazaran bunun en büyük sebebi de varlığın volatilitesinin yüksek olması.

Tekrar de Coeure, Bitcoin‘in finans kesimi içerisinde bir yeri olduğuna inanıyor. Bununla birlikte bir CBDC çıkarılması fikrine de sıcak bakıyor.

Coeure, Bitcoin’i daha çok bir yatırım aracı olara gördüğünü tabir ederken, tekrar de buna karar verecek olan şahısların yatırımcılar olduğunu söyledi.

Yarış Kelam Konusu Değil

Fransız ekonomist, yaptığı açıklamada, her ülkenin farklı bir role sahip olduğunu ve bu nedenle de CBDC konusunda bir yarış kelam konusu olamayacağını söz ettti.

“Sanılanın bilakis bu bir yarış değil. Tüm ülkeler birbirlerinden farklı bir yapıdadırlar. Çin’in CBDC’sine bakacak olursanız, bunun epey yerli bir proje olduğunu rahatlıkla söyleyebilirsiniz. Çin’in CBDC’si, ülkenin finans sistemine ve çalışma haline nitekim uygun bir yapıda. Her ülke kendi siyasetine nazaran bir CBDC çıkartacak. Bu nedenle birinci yapanın rastgele bir avantaja sahip olacağını düşünmüyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir