Çanakkale’de Bir İşletme, Bitcoin (BTC) Karşılığında Kumpir Satıyor

Çanakkale’de bir işletme, Bitcoin karşılığında kumpir satmaya başladı. Vatandaşlar, yeni ödeme usulüne büyük ilgi gösterdi.

Bir Yeni Şafak haberine nazaran, Çanakkale’de bir fast food dükkanı işleten Barış Balkan, müşterilerine kripto para ile ödeme seçeneği sunmaya başladı. Pandeminin getirdiği sakinlik nedeniyle Bitcoin ile ödeme kabul etmeye başlayan işletme, alternatif bir ödeme biçimi arayışlarının bu halde sonuçlandığını belirtti. Balkan şu sözleri kullandı:

“Son günlerde bitcoin çok meşhurdu, herkesin dilindeydi. Ben de yaklaşık 2017 yılından beri bitcoin borsasının içindeydim, devamlı alıp, satıyordum. Arkadaşlarla birlikte bu hususla ilgili fikir alışverişi yapıyorduk.

Sonra dedik ki; kredi kartı ve olağan para da kullanıyoruz, alternatif bir şey olsun, değişik bir şey yapalım dedik. Kripto para ödeme sistemini başlattık. Müşterimiz ne kadarlık alışveriş yapmış ise o fiyata denk gelecek kadar istediği kripto parayı seçiyor.”

Bitcoin ile kumpir satın almak isteyen müşteriler ise şu yolu izliyor:

“Bitcoin ile ödeme yapmak istiyorsa kaç Bitcoin’e denk geliyorsa o an da ödeyeceği sayısı kendi dijital cüzdanından benim dijital cüzdanıma transfer yapıyor. Süreç yaklaşık 40-50 saniye ortası sürüyor. Onaylandı sonucunu gördükten sonra, kendisine bir fiş kesip, siparişi teslim ediyoruz.”

Kaynak: Yeni Şafak

Meraklısı Geliyor

Bitcoin ile kumpir alan müşteri sayısının şimdilik çok fazla olmadığını söyleyen Balkan, öbür taraftan dikkatleri üzerlerine çektiklerini söylüyor. Balkan, işletmenin önündeki Bitcoin afişinin önünde selfie çektirenlerin olduğunu ve hatta ziyan edenlerin fikir almak için geldiğini belirtiyor:

“Şu ânda Bitcoin ödemesi az, meraklısı geliyor. Lakin şöyle bir tesiri oldu; yoldan geçenler tabelayı görüyor. Evvel selfie çektirenler oluyor, fikir almaya gelenler oluyor. ‘Zarar ettim, ne yapmam lazım’ diyenler oluyor. Daha evvel diğerlerine dolandırılmış beşerler geliyor. Onlara da yardımcı olmaya çalışıyoruz”

Çanakkale’de Bir Birinci

Ülkede örnekleri olduğunu söylese de, Balkan, Çanakkale’de Bitcoin ile ödeme kabul eden birinci işletme olduklarını söylüyor. İşlerde önemli bir fark yarattığını söyleyen Balkan şu tabirleri kullandı:

“Merak edenler oluyor fakat gelmişken alışveriş de yapıyor. Yararını gördük. Türkiye’de örnekleri var lakin Çanakkale’de şu anda kripto para ile ödeme alma süreci birinci biz başlattık. Reaksiyonlu olan da var. ‘Bu formda Türk parasını değersizleştiriyorsunuz’ diyen de var. Buna katılmıyorum ben. Sonuçta bu da bir alternatif ödeme aracı. Şimdilik bu formda ilerliyoruz.”

Daha evvel de aktardığımız üzere, Kahramanmaraş’ta gözleme ve bazlama satışı yapan bir işletme Bitcoin (BTC) ile ve tekrar Kahramanmaraş’ta çiğköfte satan bir işletme ise Avalanche (AVAX) ile ödeme kabul ediyor. Ayrıntılar için “Kahramanmaraş’ta Yaşayan Bayan Teşebbüsçü, Bitcoin (BTC) Karşılığında Gözleme Satıyor” ve “Kahramanmaraş’ta Avalanche (AVAX) ile Çiğ Köfte Satışı Başladı!” başlıklı haberlerimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir