TCMB’nin Dijital Para Altyapı Çalışmaları İçin Tarih Verildi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, dijital para ünitesi altyapısı için tarih verdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, İktisat Islahat Takvimi’ni yayımladı. Takvimde, piyasaya sürülmesi planlanan dijital para ünitesi de yer aldı. Plana nazaran, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasında kelamını ettiği teknolojik ve tüzel altyapı için 31 Aralık 2021 tarihi işaret edildi ve “Merkez Bankası dijital paranın ekonomik, teknolojik ve türel altyapısını oluşturacaktır” sözü kullanıldı. 

Kaynak: İktisat Islahat Takvimi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz haftalarda iktisat ıslahat paketini açıklamış ve kelam konusu konuşmasında dijital para ünitelerine de yer vermişti. Erdoğan husus hakkında şu sözleri kullandı:

“Teknolojik ve hukuksal altyapısını oluşturacak adımlar atıyoruz.”

“Dijital Para ile Kriptoyu Karıştırmamak Lazım”

Misal formda, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan da geçtiğimiz haftalarda bu bahiste çalışmalar yürütüldüğünü söylemişti. Dijital para ile kripto paraların karıştırılmaması gerektiğini söyleyen Elvan, kripto paralarla ilgili önemli telaşların olduğundan bahsetmişti:

“Dijital para ile kriptoyu karıştırmamak lazım. TL karşılığı dijital paradan bahsediyoruz. Kripto paralarla ilgili önemli korkularımız var. Yalnızca bizim değil tüm dünyada korku kelam konusu. Türkiye’de Bitcoin süreçleriyle ilgili bir bakan yardımcımızı görevlendirdik.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir