Ripple (XRP), Yeni Doğrulayıcı ile Merkeziyetsizliğini Arttırıyor

Yeni bir doğrulayıcı, XRP’nin daha merkeziyetsiz hale gelmesini sağlıyor.

ABD merkezli blockchain şirketi PAC Küresel, XRP Ledger’deki süreçleri doğrulamak için artık kendi düğümünü çalıştırdığını duyurdu. Hareket, San Francisco merkezli blockchain şirketi Ripple ile temaslı yedinci en büyük kripto para ünitesinin ademi merkeziyetçilik düzeyini artırdı.

Bir düğüm, bir ağın korunmasına yardımcı olan bir bilgi süreç aygıtı olarak tanımlanabilir. XRP Ledger, ağdaki süreçleri işlemek için emniyetli doğrulayıcılardan oluşan eşsiz bir düğüm listesi (UNL) tarafından çalıştırılır, böylelikle çift harcamaları önler.

Şu anda, 150’den fazla doğrulayıcı defteri tutuyor. Ripple artık birçoklarını yönetmese de, blockchain şirketi hala kendi önerilen UNL’sini yayınlıyor, bu da ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu tarafından yapılan şikayette belirtilen bir gerçek.

Üniversiteler, kar maksadı gütmeyen kuruluşlar ve bankalar kendi düğümlerini yönetebilirler. Lakin sorun şu ki, aslanın mevcut doğrulayıcılar içindeki hissesi hala Ripple tarafından finansal olarak teşvik ediliyor. Bunun, makûs niyetli oyuncuların, süreçleri sansürlemek için işbirliği yapmasını engellemesi gerekiyor.

Örneğin, 2019’un sonlarında süreçleri doğrulamaya başlayan Tokyo Üniversitesi, Ripple’dan milyonlarca fon alan Üniversite Blok Zinciri Araştırma Girişimi’nin (UBRI) bir kesimi. Mevcut UNL, Coil, Bitso, Bithomp ve Ripple ekosistemindeki öteki güzel bilinen isimleri içerir, bu da gereğince çeşitli olmadığı manasına gelir.

PAC Global’in kendisi, Ripple tarafından finanse edilen blockchain projesi Flare Networks’ün ortağıdır. Ripple gittiğinde tüm bu varlıkların düğümlerini çalıştırmaya devam edip etmeyeceği sorusu kalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir