Waves (WAVES) Nedir: Ne İşe Fayda?

Bugüz sizlere Waves (WAVES) nedir, Waves platformu neden kuruldu, Waves platformunun özellikleri, Waves nasıl çalışır, Waves nasıl satın alınır ve Waves ne işe fayda sorularını cevaplamaya çalışacağız.

Öncelikle Waves fiyat grafiği ve piyasa bilgileri ile başlayalım. En tanınan kripto para ünitelerinden biri olan Waves’in piyasa bilgileri, Waves/USD grafiği, Waves/USD fiyat hesaplama hepsi ve daha fazlası içeriğimizde.

Wawes Grafiği

Wawes/TL Dönüştürücü

Waves Nedir?

Waves projesi, kullanıcıların kendilerine özel kripto para oluşturup piyasaya sürmelerini sağlayan blockchain projesidir. Projenin hedefi, herkesin kendi kripto parasını zahmetsizce oluşturup borsalara listelemelerine imkan tanır. Waves platformunda kendi kripto paranızı oluşturduktan sonra ise Waves’in kendi borsasında listelenir. Bu sayede token’ınız alım satıma hazır hale gelmiş olur.

Waves Projesi Neden Ortaya Çıktı?

Blockchain ağında kripto para oluşturup piyasaya sürme süreçleri son derece sancılı olabilir. Birinci olarak kripto paranızı rastgele bir ağda programlama ve testlerini yaptıktan sonra ana ağla etkileşime girmeniz gerekir. Fakat tüm iş yalnızca burada kalmaz. Kripto paranızı piyasaya sürdükten sonra borsalarda listelemeniz gerekir. Borsalarda listeleme genel olarak kolay bir süreç olmadığı üzere sizden aşikâr bir fiyat isterler. Fiyatlar ise yüksek meblağlı ödemeler yahut token olarak daha yüksek fiyata satmak için olmak emeliyle ikiye ayrılır. Tabi token’ınızın listelenmesi borsanın kararına bağlıdır. Waves ise bu sorunu çözmek hedefiyle kendi platformu üzerinden kendi borsasına entegre olmuş bir proje olarak ortaya çıktı.

Waves Fikri Nereden Geldi?

Waves Fikri, Ivanov’un token oluşturma sürecinin web uygulaması oluşturmak kadar kolay olması gerektiğine inanması sonucu hayata geçti. Gayesine ulaşmak için programları ve uygulamaları eklenti olarak çalıştırdı. Sonrasında ise script kullanarak kripto paranızı oluşturabilirsiniz. İkinci etap olan borsada listeleme sürecini ise Waves.Exchange üzerinden token’larınızın öbür token’larla swaplanması olarak görülebilir.

Tabi Waves platformu yalnızca DEX olarak kalmadı. 2018 yılında akıllı kontratlarına işlevsellik özelliği ekleyen şirket, 2019 yılında Waves Enterprise uygulamasını piyasaya sürdü. Waves Enterprise sayesinde kurumlar, Waves platformuyla direkt etkileşimde bulunabilirler.

Waves Nasıl Çalışır?

Waves platformu, full node ve hafif node olmak üzere ikiye ayrılır.

Full node’lar tüm süreçlerin kaydını fiyat. Lakin hafif node’lar, tüm süreçlerin doğrulanması ve ağla etkileşimde bulunmak için full node’lara gereksinim duyarlar.

Dağıtık ağla senkronize olmak için, Waves pay ispatı (PoS) ve ödünç pay ispatı (LPoS) algoritması kullanır.

Waves LPoS Blokzinciri

Gelenekse PoS modellerinde, node’lar blok eklemek için belirli ölçüde token stake ettirmeleri gerekir. Ve node’lar, stake ettirdikleri token sayısı arttıkça blok ekleme güçleri de o oranda artar. Tabi ki stake ettirmek için belirli ölçüde token’ınızın ağda kilitlenmiş olması gerekir.

Ancak LPoS sayesinde full node’lardan birini seçip yeni blok oluşturabilirsiniz, token’ları ödünç veren node’lar ise ödemeden hisse alır.

Waves NG

Waves NG, hangi node’un sonraki bloğu çıkarmasına karar veren protokoldür. Birinci olarak Bitcoin (BTC) için önerilmiş olsa da, sonrasında Bitcoin topluluğu tarafından reddedildi.

Waves NG, Waves ağını ana blok ve mikro blok olmak üzere ikiye ayrılır. Ana bloklar rastgele seçilmiş PoS madencisi taradından oluşturulur. Akabinde öteki node’lar tarafından kullanılmak hedefiyle açık anahtarlar üzerinden mikro bloklar oluşturulur.

Waves’te Nasıl Kripto Para Yaratabilirsiniz?

Kripto para oluşturma süreci Waves için hayati bir değer taşır. Kripto paralarınızı Ride script üzerinden oluşturabilirsiniz. Akabinde token’larınıza işlevsellik katabilirsiniz. Karşılığında yalnızca 0.004 WAVES ödeyebilirsiniz.

Waves programlama gerekmeden token yaratmanıza imkan sağladığı için alınan fiyatlar eklenti olarak süreçlere kaydedilir.

Farklı süreç cinsleri ise plug-in kullanarak blockchain ağına eklenti olarak kullanılabilir.

Waves’i Yaratan Kişi Kimdir?

Waves, Moskova’da Sasha Ivanov taradından 2016’da bulundu. Ivanov’un yönettiği takım isminden ICO oluşturduktan sonra 22 milyon dolarlık bir meblağ toplamayı başardı. 2016 Nisan’dan sonra ise tıpkı yılın üçüncü çeyreğinde platformlarını aktifleştirdiler. Akabinde Waves DEX ve Waves Enterprise uygulamalarını yaratan firma, 2019’dan beri yeni eserleri çıkarıp geliştirme için çalışmalar yürütüyor.

Waves Protokolü’nün Eserleri Nelerdir?

Waves Coin’in Borsası Waves Exchange

Waves Exchange, Waves platformunun merkezsiz borsası olarak süreç görür. Bu borsada inançlı ve faal bir biçimde kripto para alım satım süreci mümkündür. Lisan takviyesi olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Çince, İtalyanca, İspanyolca, Flemenkçe ve Endonezya lisanında dayanak veriyor. Kripto para takviyesi olarak borsada Bitcoin (BTC) üzere kripto paralar ve tanıdığı stablecoinler aracılığıyla yapabilirsiniz. Şayet kripto para alım satımı yapıp nakde çevirmek isterseniz Waves bu mevzuda dayanak vermiyor. Bilakis, kripto paralarınızı öteki bir borsada nakde çevirmeniz gerekir.

Gravity Protokolü

Gravity, Waves’in blockchain ağları ortasında etkileşime girmesini sağlayan merkezsiz protokolüdür. Gravity’nin token’a sahip olmaması ve platform agnostik olması sayesinde ölçeklenebilirlik meselelerini faal bir biçimde çözebilir. Yani Gravity, Waves protokolü ve öbür protokoller aracılığıyla token muhtaçlığı olmadan merkezsiz finans ile etkileşimde bulunabilirsiniz.

Neutrino Protokolü

Waves’in merkezsiz finans (DeFi) eseri olan Neutrino, karşılıklı ve çoklu menkul değer araçları üzerinden finansal süreçler gerçekleştiren bir platformdur. Özellikleri ortasında staking, tokenizasyon, algoritmik istikrar ve yakında gelecek zincirler ortası DeFi süreçleri olarak söyleyebiliriz.

Waves Nasıl Satın Alınır?

Waves’i satın almak için Binance, Huobi Küresel, Bithumb, Kraken, Bittrex, KuCoin, Binance.US, FTX, OKEx, ProBitExchange, EXMO, Gate.io, OKEx Korea, Indodax, CoinDCX, 50x, WazirX, Upbit, Paribu, Bitvavo, Alterdice, CoinEx, Upbit, ViteX, Kuna, Crex 24, Bitbns, Graviex, NovaDAX, IndoEx, Tidex, Coinsbit, Bitcoin.com, HitBTC, Bitay, ATAIX, BitMart, BiKi, Waves Exchange, WhiteBIT, P2PB2B, LATOKEN, Hotbit, Coinsuper, Folgory ve BitUBU borsaları üzerinden hesabınız olması lazım.

Şayet Waves alım satımı yapacaksanız WAVES/BTC, WAVES/ETH, WAVES/TRY, WAVES/USDT, WAVES/LTC, WAVES/USD, WEST/WAVES, WAVES/BCH, WAVES/SATX, WAVES/DOGE, WAVES/USDN, WAVES/RUB, WAVES/UAH, WAVES/INR, WAVES/EUR ve WAVES/KRW süreç çiftleri üzerinden alım satım gerçekleştirebilirsiniz.

Waves Yorumları

Waves, 2016’nın 3. çeyreğinden beri birçok kullanıcının kendi kripto parasını oluşturup piyasaya sürmesinde yardımcı oldu. Bilhassa token oluşturmanın geniş çaplı akıllı kontrat programcılığı gerektiğini hesaba katarsak, Waves üzere projelerin artması sayesinde piyasada daha fazla kripto para çarçabuk oluşturulabilir.

Waves Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Waves ve Ethereum (ETH) ortasındaki fark nedir?

Ethereum (ETH), Bitcoin (BTC) tabanlı scripting kullanır. Lakin Waves, daha kolay bir yoldan kripto para oluşturmanıza imkan sağlar. Yalnızca Chrome yahut FF Store üzerinden plug-in yüklemeniz kafidir.

Süreçler kaç saniye sürüyor?

Ana ağda süreçler 1-30 saniye sürer.

Chrome plug-in tüm blokzinciri yüklememizi sağlar mı?

Plug-in, tüm blokzinciri yüklemenizi gerekmez. Tersine light node olarak kullanılır.

Waves hakkındaki gelişmeleri nereden takip edebilirim?

Waves hakkındaki gelişmeleri Medium hesaplarından takip edebilirsiniz. Ayrıyeten Waves hakkındaki gelişmeleri Coinkolik.com üzerinden paylaşıyor olacağız.

Waves topluluğu ile nasıl etkileşimde bulunabilirim?

Waves topluluğu ile etkileşimde bulunmak için farklı lisanlar için açılan Telegram kümelerine katılabilirsiniz.

Waves üzerinden yazılım geliştirebilir miyim?

Waves SDK üzerinden Waves platformunda yazılım geliştirebilirsiniz. Şayet yazılım geliştirirken kaynaklara muhtaçlık duyarsanız Discord, Reddit, Stack Overflow ve BitcoinTalk üzerinden kaynaklara kolaylıkla erişebilirsiniz.

Waves’in topluluk etkinliklerinde hangi hususlar konuşulur?

Waves’in etkinliklerinde Waves ekosistemi hakkındaki son gelişmeler, Waves tabanlı projeler, blockchain ekosisteminin geleceği ve Waves topluluğundaki öteki beşerlerle etkileşimde bulunma talihiniz olur.

Waves’in toplumsal medya hesapları nelerdir?

Waves’in toplumsal medya hesaplarını Twitter, YouTube, Telegram, WeChat, Linkedin ve Medium üzerinden takip edebilirsiniz.

Waves Ne İşe Fayda?

Waves sayesinde kendi kripto paranızı akıllı kontrat programlaması yapmadan piyasaya sürmenizi sağlar. Onun yerine token’larınız script aracılığıyla Waves blokzincirinde işleyen hesaplar üzerinden çalışır. Bu sayede akıllı kontrat programcılığı yapmanıza gerek kalmaz.

Wawes ile ilgili gelişmeleri nasıl takip edebilirim?

Son dakika gelişmelerini, tahlilleri ve yeni Waves haberlerini Coinkolik.com üzerinden takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir