Uniswap (UNI) Takımı v3’ün Detaylarını Ortaya Koyuyor

Salı günü yayınlanan kelamda v3 lansmanının yeni detaylarına nazaran, merkeziyetsiz borsa Uniswap’in (UNI) üçüncü güncellemesi bu baharda gelecek.

Uniswap’in kurucusu Hayden Adams “Uniswap v3’ün ayrıtılarını duyurmadan bir hafta daha geçirmek zorunda kalırsam delireceğim” dedi.

Bölüm genelinde piyasa uzmanları v3’ün v2’ye kıyasla güzelleştirme özellikleri konusunda baş yormayı sürdürüyorlar. Salı günü yayınlanan yeni detayların Mayıs ayında uygulanmasına karar verildiği söz ediliyor.

Uniswap, ortalama bir günde Ethereum’daki fiyatların %20’si ila %25’ini oluşturuyor. Geçen ay proje, ticaret hacminde 30 milyar doların üzerinde bir sayı gördü. Platform, DEX pazarının %60’ını oluşturuyor ve öbür Ethereum DEX’ten yaklaşık 15 kat daha fazla kullanıcıya sahip.

Verimlilik Konusu

Curve’den DODO’ya ve Balancer’a kadar rakip projeler birebir mevzuyu inceliyor: DEX’te likidite sağlamanın nasıl daha verimli hale getirileceği konusu. DEX’lere bağlı öteki birçok sorun, Ethereum ağına mahsus ölçeklendirme sınırlamalarına ek olarak bu meseleden kaynaklanıyor.

Örneğin Curve, bu cephede kimi ilerlemeler kaydetti. Lakin elde edilen bu verimlilik sadece stablecoin‘ler ile hudutlu kaldı. Balancer da yüklü kripto sepetlerine likidite sağlamayı kolaylaştırdı. Tüm bunlara rağmen Uniswap’e nazaran kimse sorunun asıl özünü ele almış değil.

Platform ölçeklendirmeyi de düzeltmeyi planlıyor. Katman 2 uygulaması ile bir arada iş hacminin arttırılması ve gas fiyatlarının tesirli bir formda sıfıra düşmesi hedefleniyor.

Uniswap v3’ün yeni özelliklerinden bir tanesi de güncellenmiş fiyat yapısıdır. Herkese uyan tek bir fiyatlandırma yerine v3, LP’lere üç farklı fiyat katmanı sunacak :% 0,05,% 0,30 ve% 1,00. LP’ler bu formda daha değişken varlıklarda piyasalar oluşturabilecekler. Bu yaklaşım, az süreç gören varlıkların alım satımını kolay hale getirecek.

Uniswap, v3’ün birtakım küçük dezavantajları olabileceğini de kabul ediyor. Bunlardan bir tanesi de likiditeyi değiştirebilir hale getirmenin daha güç olması. Açık kaynaklı olmasından dolayı herkesin açık kodu alıp kendi sürümünü oluşturabileceği de söz edildi. Bu, Uniswap klonu SushiSwap (SUSHI) ile esasen gerçekleşti. SushiSwap, Uniswap’i kopyalayıp kendi idare tokenını sunarak, kısa müddette piyasadaki en büyük DEX’lerden biri haline geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir