Norveç’in Bitcoin’i (BTC) Onaylamamasının Nedenleri Ne?

Son vakitlerde az nakit kullanımı nedeniyle “en nakitsiz toplum” olarak bilinen Norveç, Bitcoin‘in (BTC) benimsenmesine müsaade vermek için çabuk etmiyor, işte nedenleri.

Bloomberg tarafından bildirildiği üzere, Norveç “en nakitsiz” toplum olmasına karşın, mahallî merkez bankasının yöneticisi Bitcoin’i fiat’a alternatif olarak onaylamıyor.

Oystein Olsen’in Bitcoin’i Reddetmesinin 3 Nedeni

Norveç merkez bankası lideri Oystein Olsen, Bitcoin’in merkez bankalarının denetimi altında olmadığı için prestiji para ünitelerini çıkarmasının imkansız olduğuna inanıyor.

Lider üç nedenden ötürü Bitcoin’i para olarak reddediyor. Bir ve ikinci sebep olarak başkan kripto para ünitesinin ağır güç tüketimine ve değerli olmasına vurgu yapıyor. Olsen, üçüncü neden olarak ise Bitcoin’in istikrarını koruyamamasını gösteriyor.

Norveçli Petrol Milyarderi Bitcoin’i Kucaklıyor

Ancak daha evvel bildirdiğimiz üzere, Norveçli petrol hükümdarı Kjell Inge Rokke, geçtiğimiz günlerde Bitcoin’in milyonlarca dolar bedelinde olabileceğini belirtmişti. Rokke’nin kuruluşu Aker ASA, 58 milyon dolar pahasında BTC satın alan bir kripto yatırım şirketi Seetee AS’yi kurdu ve böylelikle bu yıl Bitcoin’de değerli ölçüde fon ayıran öbür bir büyük şirket haline geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir