Cardano (ADA) Kurucusu Hoskinson, Ethereum dApp’leri Üzerine Konuştu

Kısa mühlet evvel hesabını Twitter’da doğrulatan Cardano’nun yaratıcısı Charles Hoskinson, dApp’ler ve Cardano’nun geleceği hakkındaki görüşlerini Youtube kanalında yayınladı. Hoskinson, ademi merkeziyetçi uygulamalar ekosisteminin potansiyeline ulaşmak için hâlâ uzun bir yolu olduğunu belirtti ve birçok dApp’in hala zincir dışı çalıştığı için “sağlıksız” olarak nitelendirdi.

“Henüz Sürdürülebilir Değil”

Blockchain uzmanına nazaran, Ethereum ağında 3800 dApp mevcut; lakin, bugüne kadar yalnızca birkaç yüz kişi mali süreçleri gerçekleştirdi. Geri kalanların hayalet zincirler olduğunu ve şimdi rastgele bir süreç kapasitesiyle ilgilenmediğini söyledi.

Charles Hoskinson, 2020 mali yılında yeni geliştirilen dApp’lerin sırf %31’inin Ethereum ağı içinde oluşturulduğunu açıkladı. Ethereum işlemsel gas fiyatlarının bu yıl trendi devam ettirebileceğini belirtti. Merkezi olmayan uygulamaların sürdürülebilirliği konusunda ise şu sözleri kullandı:

“Amaç yalnızca rastgele spekülasyonlar, saadet zincirleri ise ve gerçek kullanım ve yarar yoksa ve milyonlarca ve milyarlarca insanı ölçeklendirme yeteneği yoksa, hedef insanların uzun vadede kullandığı ve sahip olduğu şeyler inşa etmekse, bununla hiçbir şey yapmak istemiyorum. Sürdürülebilir iktisat varsa tamam beni kaydet.”

“Kâr Yaratmaktan Çok Uzak”

Canlı yayında, Cardano’nun kurucusu, insanların kriptoda fark yaratabilecek dApp’ler üretmekten hala uzak olduğunu belirtti. Yüksek gas fiyatları ile işletme konusuna değinilmesi gerektiğini kelamlarına ekledi. Kripto alanındaki tarafların bu blockchain tabanlı programları kullanmadaki verimsizliğin farkında olmamalarına ne kadar şaşırdığından da bahsetti.

Hoskinson, dApp’leri olmayan en bedelli kripto para ünitesi olan Bitcoin’in kusursuz bir örneğini verdi. Ona nazaran, dApp’lerin Bitcoin’deki yokluğu, bu uygulamalar ile dijital varlık fiyatlandırması ortasında hiçbir ilgi göstermiyor.
Hoskinson, Cardano’nun ilerlemesinden duyduğu memnuniyeti lisana getirdi.

Hoskinson, Bitcoin ve Ethereum’un kripto para ünitesiyle ilgilenen bireyler için büsbütün sürdürülebilir, birbirine bağlı ve ölçeklenebilir ekosistemler olmadığını vurguladı. Geliştiricilerin ve araştırmacıların sayısı ile Cardano, ikisini yenebilir ve çok beklenen ETH2.0 ağının önüne atlayan birinci verimli üçüncü kuşak kripto para ünitesi olabilir. Charles Hoskinson, Cardano projesinin hala üç basamaklı olarak geliştirilmekte olduğunu söyledi: meta datalar, token’lar ve Plutus üzere yenilikçi akıllı kontrat platformları. Cardano geliştiricileri, tokenleri Ethereum ağından Cardano ağına aktarmak için yan zincirler ve dönüştürücüler üzerinde de çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir