Bitcoin (BTC) Tutan Adres Sayısı Yeni Bir Rekor Kırdı

Artık Bitcoin (BTC) tutan adres sayısı her zamankinden daha fazla. Parabolik bir oranda büyümeye devam ettikten sonra, içerisinde Bitcoin bulunan adreslerin sayısı tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 36.896.000’i aştı. Glassnode’dan alınan bilgilere nazaran, bu sayı evvelki gün ise yaklaşık 36.770.000’e düştü.

Bitcoin, kripto para üniteleri ve blok zinciri teknolojisinin giderek daha yaygın hale gelmesi sayesinde yeni tepelere ulaştığı için bu, kripto pazarı için açıkça kusursuz bir haber haline geldi. Artık, kripto paralara her zamankinden daha fazla kurumsal ve perakende ilgi var. Bu da yeni dorukların belirlenmesinin yalnızca an problemi olduğunu gösteriyor. Pekala bu bir yükseliş sinyali mi?

Sayılara bir göz atalım. Bitcoin’in son boğa koşusunun tepesinde, toplam 28 milyon faal, sıfır olmayan BTC adresi vardı. Bitcoin fiyatı 19.000 dolarlık yüksek düzeylerden 6.000 dolara düştüğünde, bu sayı yaklaşık 7 milyon yahut %25 oranında keskin bir halde azaldı.

Lakin garip bir halde, o vakitten beri iki değişken ortasında net bir ilgiden bahsetmek mümkün olmadı. Büyük kripto para ünitesinin fiyat düzeylerinde dalgalanmaya devam ederken, sıfır olmayan adreslerin sayısı yalnızca istikrarlı bir formda artmaya devam etti. Dahası, Bitcoin 12 Mart 2020’de %50 düştüğünde, sıfır olmayan toplam adres sayısı tekrar arttı.

İncelenen iki vakit dilimi ortasındaki temel fark, Bitcoin’in artık yalnızca niş bir yatırım olmamasıdır. Statistica’ya nazaran dünyadaki kripto ATM sayısı 2018’den bu yana %750 arttı. Sırf bu yıl, fintech devleri Square ve Paypal, Microsoft üzere büyük şirketlerin Bitcoin’i geçerli bir ödeme formu olarak kabul etmesiyle kripto ödemelerini kolaylaştırmaya başladı.

Geçmiş bilgiler, sıfır olmayan adreslerin sayısının artık 2017’nin sonlarından ve 2018’in başlarından bu yana BTC’nin fiyat hareketinin bağımlı bir değişkeni olmadığını gösteriyor. Bu nedenle, toplam adreslerdeki artışın direkt Bitcoin yükselişine eşit olmayacağı sonucuna varabiliriz. Yeniden de cüzdan sayısındaki güçlü artış, Bitcoin’in büyümek için çok daha fazla alana sahip olduğunu gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir