Fas’ta Kripto Paralar Yasak Lakin Bitcoin (BTC) Alımları Yükseliyor

Ülkede son üç yılda eşler ortası Bitcoin (BTC) ticaret hacimleri istikrarlı bir halde arttı.

Kripto para üniteleri Fas’ta yasaklandı, lakin eşler ortası bitcoin (BTC) ticaret platformu LocalBitcoins, bu yıl tüm vakitlerin en yüksek süreçlerini rapor etti. LocalBitcoins Pazarlama Yöneticisi Jukka Blomberg’e nazaran, Şubat 2021’de platformda ay boyunca yaklaşık 900.000 dolar kıymetinde Bitcoin alınıp satıldı. Blomberg, LocalBitcoins’in ayrıyeten 2019 ve 2020 yılları ortasında kullanıcı kayıtlarında %30’luk bir artış gördüğünü ve 700’den fazla yeni hesap oluşturduğunu söyledi.

Fas’ta kripto para ünitelerinin yasaklanmasına karşın Bitcoin alımları artıyor. Kasım 2017’de Fas Döviz Ofisi, sanal para süreçlerinin döviz düzenlemelerini ihlal ettiğini ve yaptırımlara ve para cezalarına tabi olduğunu kamuoyuna bildirdi. Mali düzenleyiciler, ülkenin merkez bankası devlet tarafından verilen bir ulusal dijital para ünitesinin (CBDC) yararlarını araştırırken bile, kripto para ünitelerini kuşkuyla görmeye devam ediyor.

Yasağa karşın, LocalBitcoins üzere eşler ortası platformlarda ticaret yıllar içinde istikrarlı bir biçimde arttı. Kasım 2017’den Şubat 2021’e kadar, platformdaki süreç hacimlerinde %215’lik büyük bir artış görüldü.

2020 Bitcoin fiyatı, dünya çapında kripto para ünitesine olan talebi artırdı. Kripto para ünitesi şirketi Decred’in Orta Doğu topluluk yöneticisi Insaf Nori’ye nazaran, Fas’ta, merak ve finansal özerklik isteğinin bir kombinasyonu, Faslıları kripto para satın almaya itiyor:

“Bazı trader’lar yalnızca kripto para ünitelerinden süratli yarar istiyor. Kimileri ise banka kullanmadıkları için finansal özgürlük istiyor.”

Fas, dünyadaki en düşük banka kullanımı olan ülkelerden biridir. 2019 Dünya Bankası araştırması, Faslı yetişkinlerin sırf %29’unun banka hesaplarına erişebildiğini gösteriyor ki bu, Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölge ortalamasının %44’ünden hayli düşük.

Nori, tüm bu banka kullanımının az oluşuyla bir arada kripto para ünitelerinin tabiatında bulunan özgürlük ve saklılığın Bitcoin’de lokal merakı besleyebileceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir