Çin Merkez Bankası Yetkilisi: Hatalılar Tether ve Bitcoin Kullanıyor, Büsbütün Anonim Bir CBDC Kelam Konusu Değil

Çin Halk Bankası’ndan (PBoC) bir yetkili, memleketler arası fikir birliğine dayalı olarak “tamamen anonim bir merkez bankası dijital para ünitesinin (CBDC) kelam konusu olmadığını” söyledi.

Çin merkez bankasının Dijital Para Araştırma Enstitüsü lideri Mu Changchun, Cumartesi günü bir forumda Çin’in dijital yuan dizaynının merkezinde “kontrol edilebilir anonimlik” olduğunu söyledi.

Birebir vakitte, PBoC, dijital yuan’ın sırf bir ödeme sistemi olarak değil, tıpkı vakitte üst seviye bir finansal nezaret aracı olarak kullanımını birinci kere açık bir formda onaylayarak ayrıntılandırdı. Mu husus hakkında şunları söyledi:

“CBDC’nin anonimliğinin ön şartı, risk denetimli ve hudutlu olmasıdır. Büsbütün anonim bir CBDC pratik değildir. Denetim edilebilir anonimlik milletlerarası fikir birliğine dayanıyor. Kara para aklama, terörle çaba finansmanı ve vergi kaçakçılığı tedbire emellerini karşılamayan rastgele bir tasarım basitçe veto edilecek.”

Mu’ya nazaran, dijital yuan’ın denetim edilebilir anonimlik özelliği, mahremiyetin sadece son kullanıcılar için kendi ortalarında süreç yaptıklarında geçerli olduğu ve bu süreçlerin detayları merkez bankası ve düzenleyiciler tarafından görülebilir kalacağı manasına geliyor.

Bu sözler, geçen yıl yapılan açıklamalar ile parallik gösteriyor. PBoC tarafından sunulan yetkili patentler, dijital yuanın teknolojik niyetinin bir finansal izleme aracı olduğunu gösteriyor.

Mu, Çin’in dijital yuanının dizaynının, kullanıcıların mahremiyetine çok vurgu yapması ve kabahat faaliyetlerini mali gözetleme kabiliyetini görmezden gelmesi durumunda önemli sonuçlar olacağını söyledi. Mu, Tether‘in USDT’sinin ve Bitcoin’in hatalılar tarafından uyuşturucu ticareti ve çevrimiçi kumar üzere yasa dışı ekonomik faaliyetlerden toplanan gelirleri aklamada yaygın olarak kullanıldığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir