Koreli Yetkililer, Vergi Kaçakçılarını Tutukladı

Güney Kore’nın vergi kurumu NTS, kripto para ünitesi ile vergi kaçakçılığı yapan bireyler ile uğraş etmeye devam ediyor.

Bitcoin (BTC) ve öbür kripto para ünitelerinin kullanımı artmaya devam ederken, Güney Kore’de vergilerden kaçmak ismine da kripto paraların kullanıldığı tez ediliyor. Gelen haberlere nazaran ülkenin vergi dairesinin yaptığı uğraş hayli olumlu sonuçlar veriyor.

Geçtiğimiz ay Güney Kore hükümeti, Bitcoin sermaye çıkarları üzerinden vergi alma kararını tamamladı. Artık Güney Kore’de dijital varlıktan vergi alınabilmesinin önü açılmış durumda. Yasa gelecek yıldan itibaren yürürlüğe girecek. Fakat bununla birlikte Kore sakinleri, kripto para kullanarak vergi kaçırma yoluna gittiler.

NTS ise bu planları alt etmiş görünüyor. Yapılan açıklama yöre 2400’den fazla Kore vatandaşı vergi kaçakçılığı sebebiyle tutuklandı. Bu bireylerin toplamda 32.24 milyon dolarlık bir parayı sakladıkları söz ediliyor.

Hatırlanacağı üzere kripto vergi yasasında 2.5 milyon won’un üzerinde para kazanan (yaklaşık 2300 dolar) şahıslar %20 oranında vergi vermek durumundalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir